Pregled bibliografske jedinice broj: 42241
Što su uistinu biobesticidi?
Što su uistinu biobesticidi? // Glasnik zaštite bilja, 1/2000 / Maceljski, Milan (ur.).
Opatija, Hrvatska, 2000. str. 5-6 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 42241 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Što su uistinu biobesticidi?
(What realy biopesticides are?)
Autori
Igrc Barčić, Jasminka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Glasnik zaštite bilja, 1/2000
/ Maceljski, Milan - , 2000, 5-6
Skup
44. seminar iz zaštite bilja
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.02.2000. - 11.02.2000
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
biopesticidi; bioinsekticidi
(biopesticides; bioinsecticides)
Sažetak
Naziv biološki insekticidi (skraćeno bioinsekticid) u nas se koristi samo za mikrobiološke insekticide na osnovi bakterije Bacillus thuringiensis. Ako se biološkim suzbijanjem štetnika smatra samo primjena jednih organizama (živih bića) za suzbijanje drugih, to bi biološki insekticiditrebali sadržavati samo žive organizme. A, kako je poznato, B.t. insekticidi sadrže toksin bakterije, pa su svojevremeno neki dovodili u pitanje da li se radi o bioinsekticidima. Već i ovaj podatak ukazuje na potrebu da odgovora na pitanje postavljeno u naslovu.
Pored toga u svijetu se u najnovije vrijeme naglo sve više koristi naziv biopesticidi (u koje se ubrajaju i bioinsekticidi) sa vrlo širokim značenjem, pa je vrijeme da i mi proširimo naše dosadašnje poimanje ovih naziva.
Već dulje vrijeme svjetski priručnici o pesticidima ili insekticidima u njih, osim kemijskih pesticida (insekticida) ubrajaju i prirodne neprijatelje štetnika, dakle grabežljivce, parazitoide i uzročnike bolesti štetnika. Neki idu i šire. Tako prvi priručnik o biopesticidima (BCPC, 1999)u njih ubraja prorodne proizvode, feromone, živuće sustave, predatore i gene. U SAD se već uvriježilo genetiči preinačene biljke koje proizvode toksin bakterije Bacillus thuringiensis, nazivati insekticidnim biljkama i ubrajati u bioinsekticide.
Smatramo da u bioinsekticide treba ubrojiti makrobiološke pripravke (parazitoidi, grabežljivci), mikrobiološke pripravke (bakterije, gljivice, virusi itd.), te insekticidne tvari i derivate prisutne u biljkama i životinjama. U radu će biti prikazani primjeri za sve navedene skupine, pa i neke razlike između njih.
Biopesticidi su širi pojam. U njih se ubrajaju i bioakaricidi, bionematocidi, biorodenticidi, biofungicidi i bioherbicidi, kojih skupina za sada ima mnogo manje od bioinsekticida.
Potpunosti radi, navodimo da u nas dozvolu imaju bioinsekticidi na osnovi bakterije Bacillus thuringiensis i piretrina (abamektin je nedavno izgubio dozvolu) te biogungicid na osnovi Trichoderma harzianum.
Treba podvući da se svuda u svijetu biopesticidi ubrajaju u sredstva za zaštitu bilja. U načelu se njihovoj registraciji i prometu prilazi kao i kod kemijskih sredstava za zaštitu bilja. Pa i naš "Zakon o zaštiti bilja navodi: "Sredstvima za zaštitu bilja se u smislu ovog zakona razumijevaju kemijski proizvodi ili proizvodi biološkog podrijetla, namijenjeni za sprečavanje i suzbijanje štetočinja..". Međutim, EU predlaže jednostavniji postupak za njihovu registraciju, no ističe da je pri registraciji i prometu biopesticida potreban nadzor kako ne bi u promet došli parazitoidi s nedovoljnim potencijalom parazitacije, neispravni mikrobiološki pripravci ili različiti neučinkoviti pripravci. Treba spomenuti da su u Hrvatskoj samo mikrobiološki insekticidi i oni koji sadrže biljne insekticide ili derivate mikroorganizama podvrgnuti postupku sličnom onom za kemijske insekticide, dok se za sada za mikrobiološke insekticide ti propisi ne primjenjuju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)