Pregled bibliografske jedinice broj: 422153
Povezanost maksimalnog primitka kisika i laktatnog anaerobnog praga u veslača
Povezanost maksimalnog primitka kisika i laktatnog anaerobnog praga u veslača // Zbornik radova znanstveno stručnog skupa: Dopunski sadržaji sportske pripreme / Milanović, Dragan (ur.).
Zagreb: Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2002. str. 350-355 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 422153 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost maksimalnog primitka kisika i laktatnog anaerobnog praga u veslača
Autori
Mikulić, Pavle ; Vučetić, Vlatko ; Šentija, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova znanstveno stručnog skupa: Dopunski sadržaji sportske pripreme
/ Milanović, Dragan - Zagreb : Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2002, 350-355
Skup
Znanstveno stručni skup: Dopunski sadržaji sportske pripreme
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.02.2002. - 23.02.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Veslanje ; anaerobni prag ; VO2max ; laktati ; veslački ergometar
(Rowing ; oxygen uptake ; anaerobic threshold ; blood lactate)
Sažetak
Cilj ovog rada bio je utvrditi povezanost maksimalnog primitka kisika i laktatnog anaerobnog praga, dvaju najčešće korištenih parametara za procjenu aerobnog kapaciteta u dijagnostici, programiranju i kontroli trenažnog procesa u veslanju. Uzorak ispitanika činilo je 29 hrvatskih veslača internacionalnog i nacionalnog ranga što se natjeću u seniorskoj i juniorskoj konkurenciji. Dob ispitanika iznosila je 23.8 5.18 god., visina 189.4 5.35 cm, a težina 91.4 5.97 kg. Ispitanici su testirani progresivnim testom opterećenja na veslačkom ergometru pri čemu su mjereni, između ostalog, apsolutni i relativni primitak kisika, frekvencija srca te se na temelju koncentracije mliječne kiseline u krvi određivala laktatna krivulja, odnosno brzina na laktatnom anaerobnom pragu. Utvrđena je visoka povezanost laktatnog anaerobnog praga odnosno brzine veslanja pri pragu i apsolutnog maksimalnog primitka kisika (R=0.87), kao i njihov veliki i statistički značajan utjecaj na rezultat u velačkoj utrci na 2000 metara simuliranoj na veslačkom ergometru (korelacija između apsolutnog maksimalnog primitka kisika i rezultata na 2000 m 0.92, korelacija izmedju brzine na pragu i rezultata na 2000 m 0.96). Ovakvi rezultati bili su i očekivani s obzirom da su maksimalni primitak kisika i laktatni anaerobni prag parametri za procjenu aerobnog metabolizma, koji je dominantan čimbenik za uspjeh u veslačkoj utrci na 2000 metara.
Izvorni jezik
Hrvatski