Pregled bibliografske jedinice broj: 421577
Oštećenost stabala i kakvoća drvnih sortimenata hrasta lužnjaka na spačvanskom području
Oštećenost stabala i kakvoća drvnih sortimenata hrasta lužnjaka na spačvanskom području // Šumarski list, 133 (2009), 5-6; 237-248 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 421577 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oštećenost stabala i kakvoća drvnih sortimenata hrasta lužnjaka na spačvanskom području
(Damage of forest trees and quality of timber assortments of pedunculate oak on Spačva area)
Autori
Tikvić, Ivica ; Zečić, Željko ; Ugarković, Damir ; Posarić, Darko
Izvornik
Šumarski list (0373-1332) 133
(2009), 5-6;
237-248
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
propadanje stabala; odumiranje stabala; oštećenost stabala; iskorištenje drvnog obujma stabala; kakvoća drvnih sortimenata
(pedunculate oak; timber quality; damage trees; utilization)
Sažetak
Propadanje stabala hrasta lužnjaka jedan je od najznačajnijih gospodarskih i ekoloških problema u šumarstvu Hrvatske. Gospodarski problemi se odnose na smanjenje kvalitete drvne tvari, poremećaje u potrajnom gospodarenju, te povećanje troškova gospodarenja i smanjenje prihoda. Ekološki problemi se odnose na promjene stanišnih uvjeta i smanjenje stabilnosti šumskih ekosustava. Cilj istraživanja je bio utvrditi osutost koršanja i propadanje stabala hrasta lužnjaka uz cestu Županja – Lipovac, usporediti dobivenu osutost sa osutošću sastojina na području Spačve, te analizirati iskorištenje drvnog obujma različito oštećenih i propalih stabala hrasta lužnjaka. Stanje krošanja je procijenjeno na 100 stabala hrasta lužnjaka uz cestu Županja – Lipovac i 500 stabala na bioindikacijskim točkama cijele Spačve. Iskorištenje drvnog obujma istraženo je na uzorku od 60 stabala. Prosječna osutost stabala uz cestu Županja – Lipovac za dvije godine promatranja iznosila je 57%, a na području cijele Spačve 24%. Utvrđeno je intenzivno propadanje stabala hrasta lužnjaka uz cestu Županja - Lipovac u 2003. godini koje je iznosilo 30%. U svim stupnjevima osutosti nalazimo stabla s biotskim oštećenjima. Kod stabala sa značajnom osutošću krošanja (>25%) utvrđeno je smanjenje udjela tehničkog drva za oko 10%, odnosno isto toliko povećanje otpada. Udio furnirskih trupaca kod stabala male i srednje osutosti je bio 50% veći u odnosu na jako osuta i odumrla stabla. U radu je raspravljena problematika ukupnog iskorištenja drvnog obujma i vrijednost drvnih sortimenata zdravih stabala u odnosu na oštećena i odumrla stabla hrasta lužnjaka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0682041-0561 - Vitalnost i modeli propadanja stabala u nizinskim šumskim ekosustavima Hrvatske (Tikvić, Ivica, MZOS ) ( CroRIS)
068-0682111-3002 - Unapređenje tehnologija pridobivanja drva u cilju zaštite okoliša i radnika (Zečić, Željko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- AGRICOLA
- CAB Abstracts
- Geobase
- Forestry Abstracts
- Pascal
- SCOPUS