Pregled bibliografske jedinice broj: 421165
Spomen i pomirenje. Dokument Međunarodnog teološkog povjerenstva o čišćenju pamćenja u Crkvi
Spomen i pomirenje. Dokument Međunarodnog teološkog povjerenstva o čišćenju pamćenja u Crkvi // Kršćanstvo i pamćenje. Kršćansko pamćenje i oslobođenje od zlopamćenja / Vuleta, Božo ; Anić, Rebeka ; Milanović Litre, Ivan (ur.).
Split : Zagreb: Franjevački institut za kulturu mira, 2004. str. 123-142
CROSBI ID: 421165 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Spomen i pomirenje. Dokument Međunarodnog teološkog povjerenstva o čišćenju pamćenja u Crkvi
(Memories and Reconciliation. Document by International Theological Commissions Relating to Purifying Memory of the Church)
Autori
Ančić, Nediljko A.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Kršćanstvo i pamćenje. Kršćansko pamćenje i oslobođenje od zlopamćenja
Urednik/ci
Vuleta, Božo ; Anić, Rebeka ; Milanović Litre, Ivan
Izdavač
Franjevački institut za kulturu mira
Grad
Split : Zagreb
Godina
2004
Raspon stranica
123-142
ISBN
953-6482-13-4
Ključne riječi
Međunarodno teološko povjerenstvo, čišćenje pamćenja, grješnost i svetost u Crkvi, molba za oprost
(The International Theological Commission, purify the memory, holiness and sinfulness, the plea for forgiveness)
Sažetak
U godini Velikog jubileja 2000. Ivan Pavao II. pozvao je kršćane na čišćenje pamćenja i javno zatražio oprost za grijehe u prošlosti. Međunarodno teološko povjerenstvo dobilo je zadaću da ovaj jedinstveni čin Petrova nasljednika dublje rasvijetli i rastumači njegove biblijske i povijesno teološke pretpostavke. Autor najprije kratko opisuje nastajanje, svrhu i zadaće Povjerenstva. Zatim predstavlja poziv pastira opće Crkve na čišćenje pamćenja u njegova tri dokumenta tijekom pripreme za jubilejsku godinu. Slijedi izlaganje sadržaja samoga dokumenta “ Spomen i pomirenje” koji ima svrhu radnog pomagala u shvaćanju Papina znakovitog i slojevitog čina priznavanja grijeha. On polazi od koncilskog posvješćivanja odgovornosti i grješnosti u Crkvi koje sadašnji Petrov nasljednik proširuje i produbljuje. Zatim se iznosi biblijsko uporište prakse opraštanja i pomirenja na koje se oslanja teološko promišljanje suodnosa svetosti i grješnosti u Crkvi. Nakon toga se razmatraju teološke i historijske pretpostavke za kritičke prosudbe pojedinih povijesnih događaja u koje su kršćani bili upleteni. Zadnja dva poglavlja posvećena su moralnom vrednovanju molbe za oprost te pastoralnim učincima čišćenja pamćenja. Može se ustvrditi da spomenuti dokumet dobro ispunjava postavljenu zadaću, no teološki nije odveć poticajan i otvoren za nove momente u aktualnom promišljanju svetosti i grješnosti u crkvneoj zajednici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Teologija, Povijest