Pregled bibliografske jedinice broj: 421019
Spektroskopska karakterizacija novih organskih fluorofora
Spektroskopska karakterizacija novih organskih fluorofora, 2009., diplomski rad, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 421019 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Spektroskopska karakterizacija novih organskih fluorofora
(Spectroscopic Characterization of Novel Organic Fluorophores)
Autori
Meščić, Andrijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
29.06
Godina
2009
Stranica
58
Mentor
Škorić, Irena
Ključne riječi
fluorofori; fotokemija; furan; heterostilbeni; sinteza
(fluorophores; photochemistry; furan; heterostilbenes; synthesis)
Sažetak
U ovom radu sintetizirani su i spektroskopski opisane dvije grupe derivata 2, 3-distirilfurana. Prvu grupu čine spojevi 3, 4 i 5 koji imaju supstituent u p-položaju na benzenskoj jezgri 1. Drugu grupu čine spojevi 8, 11 i 14 kojima se supstituent nalazi u p-položaju na benzenskoj jezgri 1'. Kao supstituenti korišteni su klor-, metoksi- i nitro-grupa. Promatrano je kako priroda supstituenta, a zatim i promjena položaja supstituenta utječe na valnu duljinu apsorpcije i emisije elektromagnetskog zračenja te na kemijske pomake signala u NMR spektru. Također je promatran utjecaj supstituenata i promjene položaja supstituenata na prekursore preko kojih su sintetizirani konačni distirilfuranski derivati. Svi derivati 2, 3-distirilfurana dobiveni su trostupanjskom sintezom koja je u prvom stupnju uključivala Wittigovu reakciju furan-3-karbaldehida i odgovarajuće trifenilfosfonijeve soli, a zatim formiliranje produkta. Završni stupanj je također Wittigova reakcija u kojoj produkt formilacije reagira s odgovarajućom trifenilfosfonijevom soli. Sinteza i proučavanje derivata 2, 3-distirilfurana privukle su našu pozornost zbog prije provedenih fotokemijskih i fotofizičkih ispitivanja na 2, 3- i 2, 5-distirilfuranima koja su pokazala da je riječ o stabilnim spojevima koji pokazuju jaku fluorescenciju. Pokazalo se da bi ti spojevi mogli imati potencijalnu primjenu kao fluorescencijske probe u biologiji i medicini, kao standardi za flurescenciju, primjenu u analitičkoj kemiji te kemiji zaštite okoliša, u mediju za lasere te u optičkoj elektronici. Uvođenjem supstituenata u takve sustave dobili bi se novi potencijalni organski fluorofori.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-0982933-2926 - Heteropolicikli, strukturne osnove za bioaktivne spojeve. Sinteza i fotokemija (Škorić, Irena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb