Pregled bibliografske jedinice broj: 420586
Zagorkin književni prostor destrukcije ili kakva je to strahovita moć što gazi živote žena
Zagorkin književni prostor destrukcije ili kakva je to strahovita moć što gazi živote žena // Neznana junakinja - nova čitanja Zagorke ; Radovi sa znanstvenog skupa Marija Jurić Zagorka - život, djelo, naslijeđe održanog 30.11. i 1.12. u Zagrebu u okviru Dana Marije Jurić Zagorke / Grdešić, Maša ; Jakobović Fribec, Slavica (ur.).
Zagreb: Centar za ženske studije, 2008. str. 301-321 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 420586 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zagorkin književni prostor destrukcije ili kakva je to strahovita moć što gazi živote žena
(Zagorka's literature as space of destruction)
Autori
Galić Kakkonen, Gordana ; Grubišić Pulišelić, Eldi
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Neznana junakinja - nova čitanja Zagorke ; Radovi sa znanstvenog skupa Marija Jurić Zagorka - život, djelo, naslijeđe održanog 30.11. i 1.12. u Zagrebu u okviru Dana Marije Jurić Zagorke
/ Grdešić, Maša ; Jakobović Fribec, Slavica - Zagreb : Centar za ženske studije, 2008, 301-321
ISBN
978-953-6955-19-0
Skup
Neznana junakinja - nova čitanja Zagorke ; Radovi sa znanstvenog skupa Marija Jurić Zagorka - život, djelo, naslijeđe održanog 30.11. i 1.12. u Zagrebu u okviru Dana Marije Jurić Zagorke
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.11.2007. - 01.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Zagorka; Kamen na cesti; ženski identitet; patrijarhalno društvo; žensko pismo
(Zagorka; Kamen na cesti; female identity; patriarchal society; women's writing)
Sažetak
Ovim radom, koji predstavlja jednu moguću interpretaciju Zagorkina Kamena na cesti, iščitavaju se tragika i složenost sukoba između osebujne, ženske individualnosti i društvenih normi. Analiza spolnih odnosa unutar patrijarhalnog društva nalaže problemski pristup pitanju položaja žene i odnosima, ne samo između muškarca i žene, nego, jednako tako, i između žena i žena. Rad se bavi s nekoliko važnih pitanja. Prije svega se propituje problem ženskog identiteta unutar društva (i kulture) o kojem je riječ, a koje je obilježeno dominacijom muškog spola, represijom, nerazumijevanjem i neprihvaćanjem bilo kakve manifestacije ženskog identiteta, odnosno osobnosti, izvan zadanih, društveno reguliranih i nadziranih pozicija. Prema ženama se postavlja s pozicije muške, navodno prirodne, superiornosti, svemoći i sveznanja. Nadalje, potrebno je analizirati kako mit o muškoj superiornosti i ženskoj neadekvatnosti te iracionalnosti podupiru ne samo muškarci, nego i žene, koje se nalaze u odnosima nesklonosti i nepovjerenja. Napokon, razmatraju se, i na individualnoj razini, intenzivan doživljaj nelagode, potreba za samoćom, borba s osjećajem sputanosti i potreba za slobodom kao rezultati neprihvaćanja nametnute uloge, jednako kao i, vrlo indikativne nesvjesnosti tjelesnog te svega vezanog uz spolnost, jalovi pokušaji poništavanja vlastitog identiteta, npr. prodijevanjem, zakapanjem haljina, a time i svoje ženskosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu