Pregled bibliografske jedinice broj: 42026
Istraživanje klasičnih i novih generacija pripravaka u suzbijanju krumpirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata, Say, Col. Chrysomelidae)
Istraživanje klasičnih i novih generacija pripravaka u suzbijanju krumpirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata, Say, Col. Chrysomelidae) // Fragmenta Phytomedica et Herbologica, 26 (1998), 1-2; 53-66 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 42026 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanje klasičnih i novih generacija pripravaka u suzbijanju krumpirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata, Say, Col. Chrysomelidae)
(Investigations of the combinations classical and new generations of the insecticides in the control of the Colorado potato beetle (Leptinotarsa decemlineata, Say, Col. Chrysomelidae))
Autori
Dobrinčić, Renata ; Igrc Barčić, Jasminka
Izvornik
Fragmenta Phytomedica et Herbologica (1330-2884) 26
(1998), 1-2;
53-66
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Leptinotarsa decemlineata; kombinacije insekticida; subletalne i subnormalne doze
(Colorado Potato Beetle; insecticide combinations; sublethal and subnormal dosages)
Sažetak
Laboratorijski pokusi provedeni u 1995.-oj i 1997.-oj godini imali su za cilj istražiti kombinacije subnormalnih doza klasičnih i novih djelatnih tvari u suzbijanju krumpirove zlatice. Pokusi su provedeni internacionalno prihvaćenom metodom "IRAC No.7 Method" umakanja buseva krumpira u škropivo. Od klasičnih djelatnih tvari korištena je gotova kombinacija klorpirifosa i cipermetrina. Od novih generacija insekticida korišteni su biološki insekticidi (Bacillus thuringiensis var. tenebrionis), IGR insekticidi (hexaflumuron)i derivati nereis toksina (tiociklam). Doze insekticida korištene u pokusima bile su niže od normalno preporučenih, a prema njihovoj učinkovitosti podijeljene su na subletalne, odnosno one koje izazivaju mortalitet ispod 10%(Benz, 1971.) i subnormalne, koje izazivaju mortalitet iznad 10% (Maceljski i Balariun, 1974.). Međusobni odnos komponenti u kombinacijama je klasificiran kao antagonizam, nezavisni isnergizam i sinergizam. Korištene kombinacije uglavnom su pokazale učinkovitost koja odgovara nezavisnom sinergizmu. Nezavisni isnergizam je odnos komponenti različitog mehanizma djelovanja. Rezultat zajedničkog djelovanja je u takvom odnosu manji od jednostavnog zbroja učinaka pojedinačnih komponenti, budući da dvije različite djelatne tvari djeluju na jedinke iste populacije a da pri tom ne dolazi do poboljšanja djelovanja ni jedne od njih što je slučaj kod sinergizma. U slučajevima kombinacija bioloških insekticida i IGR-a s klasičnim kemijskim insekticidima uočeno je poboljšanje početnog djelovanja B.t.t. i IGR pripravaka. Kombinacije IGR pripravaka (Sonet)) i nereis toksina (Evisekt) u dozama koje predstavljaju 25% pune doze svakog pripravka (ukupno 50% pune doze)pokazuju zadovoljavajuću učinkovitost u laboratorijskim uvjetima. Čak i smanjenje doze nereis toksina u ovim kombinacijama na 12, 5% pune doze 1/8 ne smanjuje znatno učinkovitost kombinacije. U svim pokusima uočena je vrlo dobra učinkovitost nižih doza insekticida, međutim te niže doze kao i kombinacije koje bi se mogle izdvojiti kao obečavajuće treba istražiti u poljskim uvjetima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts