Pregled bibliografske jedinice broj: 420128
Rad hrvača na snazi i izdržljivosti za vrijeme hrvačkih priprema - primjer iz Mađarske prakse
Rad hrvača na snazi i izdržljivosti za vrijeme hrvačkih priprema - primjer iz Mađarske prakse // "Trening izdržljivosti" / Jukić, Igor ; Milanović, Dragan ; Gregov, Cvita ; Šalaj, Sanja (ur.).
Zagreb: Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, 2009. str. 336-342 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 420128 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rad hrvača na snazi i izdržljivosti za vrijeme hrvačkih priprema - primjer iz Mađarske prakse
Autori
Baić, Mario ; Cvetković, Čedomir ; Slačanac, Kristijan ; Vračan, Dalibor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
"Trening izdržljivosti"
/ Jukić, Igor ; Milanović, Dragan ; Gregov, Cvita ; Šalaj, Sanja - Zagreb : Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, 2009, 336-342
Skup
7. godišnja međunarodna konferencija Kondicijska priprema hrvača
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2009. - 21.02.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dječaci; kadeti; klasični način
(boys; cadets; Greco-Roman wrestling)
Sažetak
U ovome radu prikazan je mikrociklus priprema mađarskih hrvača kadeta klasičnog načina hrvanja, održanog 2007 godine u Mađarskoj. Temeljem održanih treninga vidljivo je da su kod njih vježbe snage i izdržljivosti bile zastupljene na svakom treningu, a najviše su se primjenjivale u glavnom i uvodno-pripremnom dijelu treninga. Većinom su to bile osnovne vježbe snage (penjenje na uže, sklekovi, zgibovi, podizanja trupa iz ležanja na leđima, razne vrste skokova..), vježbe u parovima (razni oblici nošenja partnera..), vježbe mosta (prednji, stražnji most..) koje su se izvodile velikim brojem ponavljanja i uglavnom metodom bez pauze, što uz snagu dirketno utječe na razvoj izdržljivosti. Uz navedene vježbe koristile su se i standardne metode za razvoj izdržljivosti hrvača i to razne varijante trčanja te borenja u stojećem i parternom položaju. Ovakav način treniranja mađarskih hrvača, s velikim naglaskom na snagu i izdržljivost, nije slučajnost a to potvrđuju drugi treneri koji su ranije sudjelovali na treninzima i pripremama mađarskih klubova i reprezentacije (Baić, Kunszentmiklos – završne kadetske pripreme reprezentacije pred EP 2004 god. ; Baić, Budimpešta – treninzi kadetske reprezentacije 2005 god. ; Pisačić, Nagybajom – klupske pripreme dječaka i kadeta 2005 god. ; Vračan, Nagybajom – klupske pripreme dječaka i kadeta 2006 god. ; Slačanac, Nagybajom – klupske pripreme dječaka i kadeta 2007 god.). U hrvatskim školama hrvanja ovakav način rada na snazi i izdržljivosti nije bio uobičajen, jer je većina hrvatskih trenera smatrala da je takvo visoko opterećenje preveliko za ovaj uzrast hrvača. Usprkos tome napredni hrvatski hrvači dječaci i kadeti koji su se priključili mađarskim treninzima i pripremama, pokazali su velike adaptacijske mogućnosti na takav način rada. Ipak autori smatraju, a praksa je pokazala, da samo naši najbolji hrvači mogu pratiti ovakav način rada i to uz veliko psihičko gotovo granično naprezanje. Kod ostalih manje pripremljenih hrvača, mogućnost ozljeda bila je velika pa se nepripremljenim hrvačima sudjelovanje na takvim pripremama ne preporučuje. Za preporučiti je da se i u hrvatskim školama hrvanja postupno podiže rad na izdržljivosti u snazi. Takav način rada trebao bi olakšati našim hrvačima usvajanje već spomenutog modernog načina hrvanja. Ništa manje važna nije niti činjenica da mađarski stručnjaci, baš visoku razinu izdržljivosti njihovih hrvača koriste kao pretpostavku za znatna skidanja tjelesne mase njihovih hrvača, što je također njihova specifičnost na velikim natjecanjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb