Pregled bibliografske jedinice broj: 420081
Revizija Lloyd's Open Form (LOF 2010) – učinkovitija zaštita morskog okoliša?
Revizija Lloyd's Open Form (LOF 2010) – učinkovitija zaštita morskog okoliša? // Naše more : znanstveni časopis za more i pomorstvo, 56 (2009), 1-2; 49-56 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 420081 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Revizija Lloyd's Open Form (LOF 2010) – učinkovitija zaštita morskog okoliša?
(Lloyd's Open Form (LOF 2010) revision – more effective protection of marine environment)
Autori
Petrinović, Ranka ; Plančić, Bisera ; Mandić, Nikola
Izvornik
Naše more : znanstveni časopis za more i pomorstvo (0469-6255) 56
(2009), 1-2;
49-56
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
spašavanje; no cure - no pay; obrazac LOF; zaštita morskog okoliša; nagrada za zaštitu okoliša (Environmental Salvage Awards)
(salvage; no cure – no pay; Lloyd’ s Open Form (LOF); ISU salvors; Protection of Marine Environmental; Environmental Salvage Awards)
Sažetak
Rad se bavi utjecajem zaštite morskog okoliša na razvoj autonomnog prava spašavanja sadržanom u standardiziranim obrascima ugovora o spašavanju Lloyd's Standard Form of Salvage Agreement (Lloyd's Open Form – LOF). Povijest tog obrasca duga je više od sto godina, s tim da se obrazac povremeno revidirao. Danas je u primjeni LOF 1995 i LOF 2000, a u pripremi je novi LOF koji bi se trebao objaviti 2010. godine a nosio bi oznaku LOF 2010. Najznačajnije promjene unesene u taj obrazac vezane su za redakciju iz 1980. godine – LOF 1980. Tada je prvi put u pravo spašavanja, s ciljem bolje zaštite morskog okoliša, uveden izuzetak od općeprihvaćenog i davno utemeljenog načela no cure - no pay (bez korisnog rezultata ne postoji ni pravo na nagradu). Daljnji razvoj obrasca LOF kretao se u smjeru boljeg poticanja spašavatelja u sprječavanju onečišćenja morskog okoliša. Danas je sprječavanje onečišćenja morskog okoliša prioritet spašavanja. Pitanje koje konstantno muči suvremene spašavatelje je dostatnost naknada koje im stoje na raspolaganju u slučaju sprječavanja onečišćenje u odnosu na njihove povećane troškove spašavanja te izloženost građanskoj i kaznenoj odgovornosti. Činjenica je da sadašnji sustav nagrađivanja ne zadovoljava i dovoljno ne potiče spašavatelje u zaštiti morskog okoliša, jer uz postojanje posebne naknade i SCOPIC klauzule, spašavatelju ipak, kao stalni izvor prihoda, ostaje jedino nagrada za spašavanje koja je tradicionalno ograničena vrijednošću spašene imovine. Zbog toga je hvalevrijedno stalno zalaganje i upozoravanje Međunarodnog udruženja spašavatelja (ISU) o potrebi pronalaženja novog načina poticanja spašavatelja u sprječavanju onečišćenja. Za sada je najbrži i najučinkovitiji način nova revizija obrasca LOF s kojom će se u pravo spašavanja, uz klasičnu nagradu uvesti i tzv. nagrada za zaštitu okoliša (Environmental Salvage Awards).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
018-0000000-3428 - Plovidbeno pravo Republike Hrvatske i zakonodavstvo Europske unije
Ustanove:
Pomorski fakultet, Split
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Compendex (EI Village)
- EMBASE (Excerpta Medica)
- Fluidex (Fluid Engineering Abstracts)
- Geobase
- World Textiles
- EMBiology
- Elsevier BIOBASE
- Scopus
- Penrose-press