Pregled bibliografske jedinice broj: 420048
Utjecaj treninga na neka antropološka obilježja dječaka hrvača
Utjecaj treninga na neka antropološka obilježja dječaka hrvača // "Programiranje opterećenja u području edukacije, sporta i sportske rekreacije" / Findak, Vladimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2001. str. 104-107 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 420048 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj treninga na neka antropološka obilježja dječaka hrvača
(Training influence on some anthropological characteristics of boys in wrestling)
Autori
Baić, Mario ; Kuleš, Branimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
"Programiranje opterećenja u području edukacije, sporta i sportske rekreacije"
/ Findak, Vladimir - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2001, 104-107
Skup
10. Ljetna škola pedagoga fizičke kulture Republike Hrvatske
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 24.06.2001. - 28.06.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
klasični način; antropometrijske karakteristike; motoričke i funkcionalne sposobnosti
(Greco - Roman wrestling; anhropometrical characteristics; motor abilities; functional abilities)
Sažetak
Primarni cilj ovog istraživanja je utvrditi u kojoj mjeri šestomjesečni trening hrvanja utječe na promjene nekih antropoloških obilježja dječaka polaznika šestih razreda osnovne škole. Sekundarni cilj je usporediti ta obilježja sa obilježjima dječaka iste dobi, koji nisu posebno podvrgnuti tjelesnom vježbanju osim programom nastave u osnovnoj školi. Uzorak ispitanika sačinjavalo je 25 učenika. Za istraživanje je korištena je baterija od 11 valjanih i pouzdanih testova za procjenu antropoloških obilježja koja se koristi u osnovnim školama. Inicijalno mjerenje je izvršeno na početku školske godine, a finalno (kontrolno) nakon šest mjeseci. Dječaci hrvači su trenirali 6 mjeseci u režimu rada tri puta tjedno po 90 minuta hrvačkog treninga, plus vikendom natjecanje ili trening gimnastike od 75 minuta. Za utvrđivanje razlika u nekim antropološkim varijablama, između inicijalnog i finalnog stanja, primijenjena je analiza razlika aritmetičkih sredina pomoću t - testa za zavisne grupe ispitanika. Usporedbom tih obilježja dječaka hrvača sa obilježjima dječaka iste dobi, vidljivo je da je grupa dječaka hrvača već na početku eksperimenta imala bolje rezultate u većini testova, što je bilo i za očekivati s obzirom na minuli trenažni rad. Samo u tri testa, za statičku snagu ruku i funkcionalne sposobnosti oni su postizali iste rezultate kao i njihovi vršnjaci, ili slabije u testu kožni nabor nadlaktice. Nakon 6 mjeseci treninga, u odnosu na svoje vršnjake koji dopunski ne treniraju, postizali su iznadprosječne rezultate u svim testovima osim u testu funkcionalnih sposobnosti i kožnog nabora nadlaktice. Analizom razlika između inicijalnog i finalnog stanja dječaka hrvača, utvrđene su statistički značajne pozitivne promjene (na nivou p<0.01) kod tri, te jedna (na nivou p<0.05) od ukupno 11 primijenjenih varijabli. Navedene pozitivne promjene odnosile su se na varijable: opseg podlaktice, poligon natraške, izdržaj u visu zgibom, te pretklon raskoračno. Na temelju dobivenih rezultata, može se reći da provođeni program ne zadovoljava u potpunosti jer su ipak očekivane značajnije promjene.
Izvorni jezik
Hrvatski