Pregled bibliografske jedinice broj: 41867
Raspoloženje, strategije njegove samoregulacije i subjektivni zdravstveni problemi
Raspoloženje, strategije njegove samoregulacije i subjektivni zdravstveni problemi, 2000., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 41867 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Raspoloženje, strategije njegove samoregulacije i subjektivni zdravstveni problemi
(Mood, regulation strategies and subjective health problems)
Autori
Prizmić, Zvjezdana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
29.07
Godina
2000
Stranica
138
Mentor
Kulenović, Alija
Ključne riječi
raspoloženje; čuvstva; regulacija; zdravlje
(mood; emotions; regulation; health)
Sažetak
Provedeno istraživanje imalo je kao ciljeve odgovoriti na pitanje koje se strategije samoregulacije raspoloženja koriste za mijenjanje lošeg raspoloženja, zatim ispitati prirodu sinkrone povezanosti te kovarijacija vremenskih serija pomaknutih u vremenu (tzv. lag-lead odnos), s jedne strane između trenutnih raspoloženja i strategija samoregulacije raspoloženja te, s druge strane između trenutnih raspoloženja i subjektivnih zdravstvenih problema te konačno, ispitati interindividualne razlike u mjerenim varijablama.
Metodom intenzivnog vremenskog prikupljanja podataka, 81 ispitanik je tijekom 28 dana, tri puta dnevno, dao svoje procjene trenutnih raspoloženja, zatim označio pojavu strategija samoregulacije raspoloženja te pojavu subjektivnih zdravstvenih problema. Dobiveni podaci koji su predstavljali niz vremenskih serija unutar svakog ispitanika, analizirani su na razini intraindividualnog i interindividualnog varijabiliteta.
Na razini intraindividulanog varijabiliteta, rezultati su uputili da su u stanjima negativnih raspoloženja ispitanici skloni korištenju niza strategija samoregulacije raspoloženja. Regulacijske strategije su gotovo dva puta više povezane s Negativnim nego s Pozitivnim raspoloženjima. Kao uspješne strategije mijenjanja lošeg raspoloženja, pokazale su se Kognitivna distrakcija i izoliranje te Analiziranje i aktivno mijenjanje raspoloženja. Subjektivni zdravstveni problemi istodobno se javljaju s afektivnim stanjima opisanim kao niža pozitivna te viša negativna raspoloženja. Ipak, najveće povezanosti sa subjektivnim zdravstvenim problemima pokazala su raspoloženja koja u sebi sadrže komponentu aktivacije. Također, pokazalo se da je predviđanje budućih simptoma iz trenutnih raspoloženja bolje nego predviđanje budućeg raspoloženja iz trenutnih simpotma.
Na razini interindividualnog varijabiliteta, rezultati su uputili da su pojedinci koji doživljavaju viša pozitivna raspoloženja skloni češćem korištenju uspješnih te rjeđem neprimjerenih strategija samoregulacije raspoloženja. Pojedinci koji doživljavaju viša negativna raspoloženja skloni su češćoj uporabi neprimjerenih strategija samoregulacije raspoloženja. Također, pojedinci koji doživljavaju viša negativna raspoloženja, češće izvještavaju o subjektivnim zdravstvenim problemima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija