Pregled bibliografske jedinice broj: 418159
Godinu dana od osnivanja istraživačke stanice za intenzoivno praćenje kruženja ugljika u lužnjakovoj sastojini - Što smo naučili?
Godinu dana od osnivanja istraživačke stanice za intenzoivno praćenje kruženja ugljika u lužnjakovoj sastojini - Što smo naučili? // Šume hrasta lužnjaka u promjenjenim stanišnim i gospdoarskim uvjetima / Matić, Slavko ; Anić, Igor (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2008. str. 54-56 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 418159 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Godinu dana od osnivanja istraživačke stanice za intenzoivno praćenje kruženja ugljika u lužnjakovoj sastojini - Što smo naučili?
(One year since the establishment of a research station for intenssive monitoring of carbon cycle in a pedunculate oak stand - What have we learnt?)
Autori
Marjanović, Hrvoje ; Alberti, Giorgio ; Paladinić, Elvis ; Indir, Krunoslav ; Delle Vedove, Gemini ; Peressotti, Alessandro ; Vuletić, Dijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Šume hrasta lužnjaka u promjenjenim stanišnim i gospdoarskim uvjetima
/ Matić, Slavko ; Anić, Igor - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2008, 54-56
ISBN
978-953-154-832-8
Skup
Šume hrasta lužnjaka u promjenjenim stanišnim i gospdoarskim uvjetima
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.09.2008. - 25.09.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kruženje ugljika; vrtložna kovarijanca; meteorološka mjerenja; hrast lužnjak; neto izmjena ekosustava
(carbon cycling; vorticity covariance; meteoroloigical measurements; pedunculate oak; net ecosystem excange)
Sažetak
U sklopu međunarodnog projekta Carbon-Pro te uz pomoć Hrvatskih šuma d.o.o. Zagreb, u Odjelu 37a G. J. "Jastrebarski lugovi" postavljen je sustav za intenzivno praćenje kruženja ugljika. Riječ je o kiompleksnom sustavu temeljenom na metodi vrtložne kovarijance koji kontinuirano i automatizirano prati dvadesetak raznih klimatskih i ekoloških varijabli. Podaci se pohranjuju u razmacima od 30 min, a pritom se osnovni meteorološki podaci prenose u realnom vremenu u centar u Šumarskom institutu te se pobliciraju na internetu. Sustav je smješten i u 35 godišnjoj sastojini hrasta lužnjaka sa značajnijim udjelom crne johe, poljskog jasena i običnog graba. Cilj našeg rada jest prezentirati prve rezultate rada istraživačke stanice te dati pregled dinamike kruženja ugljika, poniranje ugljičnog dioksida u sastojinu i otpuštanje iz sastojine na dnevnoj, tjednoj i sezonskoj razini. Neto proiztvodnja cijelog ekosustava ovisi o nizu ekoloških parametara poput temperature zraka i tla ; količini oborina, odnosno dostupnoj vlazi u tlu ; doznačenom sunčevom zračenju, posebno onom dijelu spektra koje omogućuje fotosintezu (fotosintetski aktivno zračenje). Istraživanje je prvenstveno usmjereno na procese kruženja ugljika u lužnjakovoj sastojini, ali ujedno omogućuje bolje razumijevanje sezonske dinamike procesa unutar sastojine i njihovu povezanost s glavnim klimatskim varijablama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
024-0242049-2106 - Rast i razvoj šuma u različitim ekološkim i gospodarskim uvjetima (Benko, Miroslav, MZOS ) ( CroRIS)
024-0242049-2101 - Značaj, vrednovanje i potrajno korištenje socijalnih usluga šuma (Vuletić, Dijana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko
Profili:
Hrvoje Marjanović
(autor)
Elvis Paladinić
(autor)
Dijana Vuletić
(autor)
Krunoslav Indir
(autor)