Pregled bibliografske jedinice broj: 41733
Podfrekvencijsko rasterećenje elektroenergetskog sustava Hrvatske
Podfrekvencijsko rasterećenje elektroenergetskog sustava Hrvatske // Zbornik IV. savjetovanja HK CIGRE, knjiga - Zaštita EES-a i lokalno upravljanje / Velebir, Vesna (ur.).
Zagreb: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 1999. str. 43-52 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 41733 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Podfrekvencijsko rasterećenje elektroenergetskog sustava Hrvatske
(Underfrequency Load Shedding of the Croatian Electric Power System)
Autori
Kuzle, Igor ; Tešnjak, Sejid
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik IV. savjetovanja HK CIGRE, knjiga - Zaštita EES-a i lokalno upravljanje
/ Velebir, Vesna - Zagreb : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 1999, 43-52
Skup
IV. Savjetovanje hrvatskog komiteta CIGRE
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 17.10.1999. - 21.10.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
podfrekvencijsko rasterećenje; podfrekvencijski releji; frekvencija; djelatna snaga; dugotrajna dinamika
(underfrequency load shedding; underfrequency relays; frequency; active power; long term dynamics)
Sažetak
Podfrekvencijsko rasterećenje vrlo je važan dio zaštite elektroenergetskog sustava (EES) od mogućeg raspada u slučaju većih poremećaja, koji za posljedicu imaju neravnotežu proizvodnje i potrošnje djelatne snage. Da bi se razvio odgovarajući program za podfrekvencijsko rasterećenje, potrebno je istražiti dinamiku (prijelaznu, srednju te posebno dugotrajnu) EES-a pri normalnom pogonu, pri poremećajima u pogonu te u havarijskom režimu pogona. U tu svrhu potrebno je razviti odgovarajuće simulacijske modele EES-a. U radu se istražuje problem podfrekvencijskog rasterećenja EES-a Hrvatske, a pokušalo se odrediti parametre i opisati značajke koje bi program za podfrekvencijsko rasterećenje morao imati da bi zadovoljio zahtjeve EES-a HEP-a. Postojeći program podfrekvencijskog rasterećenja u našem sustavu više ne odgovara u potpunosti stvarnom stanju EES-a, s obzirom na promjene koje su se dogodile u posljednih desetak godina. Nekoliko incidentnih situacija u proteklih nekoliko godina koje su za posljedicu imale ispadanje dijelova EES-a Hrvatske pokazatelj su, da je postojeći program potrebno uskladiti sa stvarnim stanjem u sustavu. Općenito se, program za podfrekvencijsko rasterećenje mora periodično usklađivati sa stanjem u sustavu, jer se konfiguracija sustava i opterećenje za pojedina područja mijenjaju (pojedini veliki potrošači prestaju s radom, a na drugim mjestima počinju s radom novi pogoni).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika