Pregled bibliografske jedinice broj: 415988
Dinarski Vlasi/Morlaci od 14. do 16. stoljeća: koliko identiteta?
Dinarski Vlasi/Morlaci od 14. do 16. stoljeća: koliko identiteta? // Godišnjak Titius, 1 (2008), 1; 5-19 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 415988 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dinarski Vlasi/Morlaci od 14. do 16. stoljeća: koliko identiteta?
(Dinaric Vlach/Morlacs from 14th to 16th century: How many identities?)
Autori
Roksandić, Drago
Izvornik
Godišnjak Titius (1847-0742) 1
(2008), 1;
5-19
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Vlasi/Morlaci; Srednji vijek; Rani novi vijek; Južni Slaveni; Habsburška Monarhija; Mletačka Republika; Osmansko Carstvo; višegraničje; komparativna historija; interkulturalizam
(Vlachs/Morlachs; Middle Ages; Early Modern Period; South Slavs; Habsburg Monarchy; Venetion Republic; Ottoman Empire; multiple borderland; comparative history; interculturalism)
Sažetak
Povijest Vlaha/Morlaka u predjelima Dinarskih planina od kraja Srednjeg do kraja Ranoga novog vijeka vjerojatno je jedna od najsloženijih i najproturječnijih problematika u “ zajedničkoj povijesti” Južnih Slavena. Isto vrijedi i za “ zajedničku povijest” Habsburške Monarhije, Mletačke Republike i Osmanskog Carstva istog područja, napose onu njihova višegraničja u dugome povijesnom trajanju. Unatoč činjenici da se pojam “ Vlasi” /” Morlaci” uvijek odnosi na posebne društevnogospodarske i društvenokulturne skupine, odnosno, “ kodove” , neovisno o podaništvima, njihova je povijest uvijek u izravnoj vezi s distinktivnim političkim realitetima u području kojim se kreću. U tom je smislu važna razlika između srednjovjekovnih i ranonovovjekovnih država, odnosno, podaništava, budući da se njihov pravni položaj u svjetovnom i duhovnom smislu na razmeđu epoha sve više mijenja, a vlaške/moralačke zajednice, ako i opstaju relacioniraju se prema sve različitijim situacijama, procesima i strukturama, što nerijetko uključuje i njihov nestanak kao distinktivnih skupina. U istraživanjima vlaške/morlačke povijesti pored rada na mnogobrojnim studijama slučajeva nužna je i komparativna historija, koja najpouzdanije može otkriti i trajanja i promjene s njima u vezi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
177-1300855-3326 - TITIUS: Porječje Krke - baština i sociokulturni razvoj (Pilić, Šime, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Drago Roksandić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- 130-1300855-0860