Pregled bibliografske jedinice broj: 415548
Stomatološko liječenje bolesnika s leukemijom
Stomatološko liječenje bolesnika s leukemijom // Acta Stomatologica Croatica / Brkić, Hrvoje (ur.).
Zagreb: Sveučilište u Zagrebu ; Hrvatsko stomatološko društvo, 2008. str. 405-405 (plenarno, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 415548 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stomatološko liječenje bolesnika s leukemijom
(Dental Treatment for Patients with Leukemia)
Autori
Cekić-Arambašin, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Acta Stomatologica Croatica
/ Brkić, Hrvoje - Zagreb : Sveučilište u Zagrebu ; Hrvatsko stomatološko društvo, 2008, 405-405
Skup
1. kongres Hrvatskog društva za oralnu medicinu i patologiju HLZ-a
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.11.2008. - 15.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
stomatologija; hematološke maligne bolesti
(dentistry; haematological malignancy)
Sažetak
U kliničkoj praksi leukemija je važna liječnicima stomatolozima u svim fazama oboljelih od te bolesti. Stomatolog sudjeluje u dijagnostici, on priprema bolesnika za terapiju i to preventivnim postupcima tijekom visokorizične terapije održavanjem oralne higijene, liječenjem oralnih komplikacija nastalih tijekom terapije osnovne bolesti i specifičnom sanacijom oralnih struktura u svakoj fazi bolesti te u njezinoj remisiji. To je multidisciplinarni postupak koji uključuje primarno hematologa i liječnike ostalih specijalnosti u medicini i stomatologiji, te liječnika stomatologa i opće medicine u primarnoj zaštiti. Liječnik stomatolog prvi je kliničar koji može posumnjati na leukemiju na temelju patognomoničnih oralnih simptoma koji su česti u usnoj šupljini. Kod aktivne leukemije bolesnici i sami uočavaju promjene, posebice kod četkanja zuba, zatim tu je i generalizirana hiperplazija gingive, a u rane znakove akutne leukemije ubrajaju se i oralne ulceracije i infekcije te cervikalna limfadenopatija. U tijeku liječenja leukemije usta mogu biti mogući izvor infekcije i zato je potrebno prije početka liječenja sanirati usnu šupljinu kako bismo prevenirali moguću oralnu infekciju. Smjernice za stomatološko liječenje bolesnika s leukemijom: stomatološko liječenje prije liječenja leukemije uključuje protokole o liječenju karijesa, endodontske postupke, liječenje parodontnih bolesti i infekcija oralne sluznice te redukciju rizika oralne infekcije ili ozljede sluznice tijekom terapije. Stomatološko liječenje kod takve terapije ovisi o postupcima transplantacije ili kemoterapiji te o oralnim lezijama kao posljedicama terapije, mukozitisa, infekcija usta, krvarenja, boli i nemogućnosti uzimanja hrane. U remisiji ili sanaciji bolesti stomatološko liječenje uključuje intenzivnu skrb i za post transplantacijske posljedice, kao što su graft-versus-hostova bolest, kronične infekcije usta i kraniofacijalni poremećaji kod djece. Zahvati u ustima oboljelih od leukemije složeni su i zahtijevaju specifične postupke prilagođene stanju bolesnika te dobru suradnju sa specijalistom hematologom koji prati bolesnika. Pacijenti s leukemjom zahtijevaju trajni nadzor oralnoga zdravlja i intenzivnu stomatološku zaštitu, što s pravom uključuje liječnika stomatolologa u interdisciplinarni tim.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650445-0485 - Salivarni markeri oralnih bolesti i njihova primjena (Vučićević Boras, Vanja, MZOS ) ( CroRIS)
065-0650445-1277 - Nearomatski naftalan –istraživanje sastava i bioloških učinaka na epitelna tkiva (Alajbeg, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Ana Cekić-Arambašin
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)