Pregled bibliografske jedinice broj: 415231
ELEKTRODEPOZICIJA BIZMUTA NA UGLJIKOVIM ELEKTRODAMA
ELEKTRODEPOZICIJA BIZMUTA NA UGLJIKOVIM ELEKTRODAMA // XXI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, KNJIGA SAŽETAKA / Pičuljan, Katarina ; Smolec, Sonja (ur.). (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2009. str. 183-183 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 415231 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ELEKTRODEPOZICIJA BIZMUTA NA UGLJIKOVIM ELEKTRODAMA
(ELECTRODEPOSITION OF BISMUTH ONTO CARBONACEOUS ELECTRODES)
Autori
Vladislavić, Nives ; Brinić, Slobodan ; Grubač, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
XXI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, KNJIGA SAŽETAKA
/ Pičuljan, Katarina ; Smolec, Sonja (ur.). - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2009, 183-183
ISBN
978-953-6894-38-3
Skup
XXI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 19.04.2009. - 22.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Elektrodepozicija; Bizmut; Nukleacija; Staklasti ugljik; Grafit; Ugljikova mikrovlakna
(Electrodeposition; Bismuth; Nucleation; Glassy Carbon; Graphite; Carbon microfiber)
Sažetak
Za razliku od žive, bizmut je ekološki prihvatljiv metal. S teškim metalima kao što su Pb, Cd, Sn, Zn stvara slitine. To njegovo svojstvo može se koristiti za određivanje teških metala u otopinama (pitka voda, rijeke, mora) metodom otapanja („ stripping voltametrija” ). Za uspješnu primjenu bizmuta ovom metodom dobro je poznavati početni stadij elektrodepozicije bizmuta iz odabranog elektrolita. Kinetika i mehanizam katodne depozicije bizmuta na ugljikovim elektrodama (staklasti ugljik, grafit i ugljikova mikrovlakna) studirani su metodama cikličke voltametrije i kronoamperometrije. Kao elektrolit korištena je otopina dušične kiseline s različitim koncentracijama Bi3+ kationa. Mjerenja su provedena na stacionarnim elektrodama i na rotirajućim disk elektrodama. Potencijal katodne nukleacije bizmuta određen je iz cikličkih voltamograma. Numeričkom analizom strujnih tranzijenata snimljenih u blizini potencijala katodne nukleacije određen je mehanizam nukleacije bizmuta na pojedinom substratu. Korištenjem teorijskih jednadžbi za trenutnu i progresivnu nukleaciju određeni su brzina nukleacije, koeficijent difuzije, gustoća nukleusa i gustoća aktivnih centara. Vrijednosti koeficijenata difuzije dobivene iz nukleacijskih mjerenja uspoređene su s vrijednostima dobivenim mjerenjima na rotirajućoj disk elektrodi primjenom Levicheve jednadžbe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split