Pregled bibliografske jedinice broj: 415033
Prevencija: najisplativija strategija za pozitivne ishode u odrastanju
Prevencija: najisplativija strategija za pozitivne ishode u odrastanju // II. Hrvatski kongres primijenjene psihologije "Zaštita zdravlja djece i mladih", Knjiga sažetaka / Pačić-Turk, Ljiljana ; Vlašić-Cicvarić, Inge ; Barušić, Teuta (ur.).
Zagreb: Naklada Slap, 2009. str. 75.-75. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 415033 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prevencija: najisplativija strategija za pozitivne ishode u odrastanju
(Prevention: the most cost-effective strategy for positive outcomes in adulthood)
Autori
Novak, Miranda ; Mihić, Josipa ; Bašić, Josipa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
II. Hrvatski kongres primijenjene psihologije "Zaštita zdravlja djece i mladih", Knjiga sažetaka
/ Pačić-Turk, Ljiljana ; Vlašić-Cicvarić, Inge ; Barušić, Teuta - Zagreb : Naklada Slap, 2009, 75.-75.
Skup
II. hrvatski kongres primijenjene psihologije
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 03.06.2009. - 07.06.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
prevencija; prevencijska znanost; multidisciplinarnost; znanstvena utemeljenost
(prevention; prevention science; multidisciplinary; science based)
Sažetak
Uvjeti u kojima žive djeca i mladi čak su se i u našoj zemlji alarmantno izmijenili. Kad govorimo o poteškoćama koje imaju, najčešće se referiramo na probleme prilagodbe i ponašanja koje možemo podijeliti na internalizirane i eksternalizirane probleme. Pouzdanih hrvatskih podataka o prevalenciji i incidenciji internaliziranih i eksternaliziranih problema u djece i mladih ima vrlo malo, no i postojeći su podaci vrlo alarmantni. Mentalni poremećaji se u statistikama vode kao sedmi razlog hospitalizacije djece i mladih, domaća istraživanja (primjerice autorice Vulić-Prtorić) pokazuju da između 10 do 15% djece i adolescenata iznimno često doživljava neki strah, 10.4% djece je izloženo kontinuiranom vršnjačkom nasilju tijekom svakog tjedna, incidencija kriminalnih djela koje počine djeca i mladi je u posljednjih nekoliko godina u porastu a veliko ESPAD istraživanje (Kuzman i sur., 2008) pokazalo je porast pijenja alkohola kod djece i mladih u razdoblju od 1995. do 2007. godine. Nedostatak koordinacije među vladinim tijelima, institucijama, nevladinim sektorom te različitim postojećim programima povećava ozbiljnost stanja zdravlja i dobrobiti djece i mladih. Prevencijska je znanost postala multidisiplinarna te svoje znanje crpi iz primijenjenih istraživanja raznih područja poput javnog zdravstva, razvojne i primijenjene psihologije, medicine, sociologije, socijalne pedagogije, socijalnog rada, kriminologije i slično. Upravo zbog te multidisciplinarnosti česte su mnoge terminološke rasprave, no cilj je zajednički: stvaranje što pozitivnijih uvjeta za odrastanje djece i mladih. Kako bi se reducirala prevalencija problema i poremećaja djece i mladih, na njih treba odgovoriti što je ranije moguće, uz veliki naglasak na programima čija je učinkovitost dokazana istraživanjima (science-based utemeljenost). Preventivni pristup zahtijeva mnoga ulaganja u ranom razvoju, no isplativiji je od raznih tretmanskih i post-tretmanskih mjera koje su nužne kada se problem u potpunosti razvije. U radu će biti predstavljena polazišta univerzalne, selektivne i indicirane prevencije, osnovni koncepti za zaštitu zdravlja djece i mladih te determinante znanstveno utemeljenih programa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija, Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
013-0000000-2625 - Zajednice koje brinu - razvoj, implementacija i evaluacija modela prevencije (Bašić, Josipa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb