Pregled bibliografske jedinice broj: 41489
Komparativna anatomija vegetativnih organa lavande (Lavandula angustifolia Mill.) i ružmarina (Rosmarinus officinalis L.)
Komparativna anatomija vegetativnih organa lavande (Lavandula angustifolia Mill.) i ružmarina (Rosmarinus officinalis L.), 2000., diplomski rad, Fakultet prirodoslovno-matemetičkih znanosti i odgojnoh područja, Split
CROSBI ID: 41489 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Komparativna anatomija vegetativnih organa lavande (Lavandula angustifolia Mill.) i ružmarina (Rosmarinus officinalis L.)
(Comparative anatomy of vegetative parts in Lavandula angustifolia Mill. and Rosmarinus officinalis L.)
Autori
Radić, Vedrana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet prirodoslovno-matemetičkih znanosti i odgojnoh područja
Mjesto
Split
Datum
15.05
Godina
2000
Stranica
51
Mentor
Bezić, Nada
Neposredni voditelj
Bezić, Nada
Ključne riječi
Lavandula angustifolia Mill.; Rosmarinus officinalis L.; stabljika; list; korijen
(Lavandula angustifolia Mill.; Rosmarinus officinalis L.; stem; leaf; root)
Sažetak
Istraživanje anatomske građe stabljike, lista i korijena lavande (Lavandula angustifolia Mill.) i ružmarina (Rosmarinus officinalis L.) ukazalo je na niz prilagodbi na kserofitski način života ovih dviju vrsta. Cijeli je izdanak lavande, a posebno list, prekriven dlakama, a stabljiku karakteriziraju nakupine sklerenhimskih vlakana odmah ispod epiderme. Izdanak ružmarina je također prekriven dlakama, kao i donje strana lista. Morfološki i anatomski se dobro uočava četverobridna stabljika ružmarina s izrazitim kolenhimskim zadebljanjima. Brojne sklerenhimske stanice mehanički učvršćuju stabljiku čak i pri većem gubitku vode. Navedene posebnosti stabljike lavande i ružmarina ukazuju na njihovu kserofitnost. List lavande, a i ružmarina, prilagođen je sušnim uvjetima staništa, počevši od dobro razvijene debele kutikule, mnogobrojnih mrtvih dlaka ispunjenih zrakom kao i žljezdastih dlaka s eteričnim uljem, te izbočenih puči zaštičenih mrtvim dlakama, a sve to u svrhu smanjenja transpiracije. U mezofilu lista dominiraju parenhimske stanice palisadnog karaktera što povećava fotosintetsku aktivnost. Morfološki, korijen, i lavande i ružmarina, je rezgranat i duboko prodire u tlo oskudno vodom. Anatomski, uočili smo dominaciju sekunderne građe korijena obiju vrsta kao i prevladavanje provodnih elemenata ksilema s mehaničkim elementima. Sekundarna građa korijena ima zaštitnu ulogu dok treheidalni mehanički elementi ksilema omogućavaju preživljavanje biljke u sušnim uvjetima života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija