Pregled bibliografske jedinice broj: 414249
Dostupnost i očuvanje informacija – što znači pouzdano i dugoročno?
Dostupnost i očuvanje informacija – što znači pouzdano i dugoročno? // 12. seminar Arhivi, knjižnice, muzeji: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture / Sanjica Faletar Tanacković (ur.).
Zagreb: Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2009. str. 1-10 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 414249 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dostupnost i očuvanje informacija – što znači pouzdano i dugoročno?
(Accesibility and preservation of information - what does reliable and long term mean?)
Autori
Hasenay, Damir ; Krtalić Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
12. seminar Arhivi, knjižnice, muzeji: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture
/ Sanjica Faletar Tanacković - Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2009, 1-10
Skup
Arhivi, knjižnice, muzeji 12: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 26.11.2008. - 28.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
očuvanje informacija; zaštita pisane baštine; digitalna zaštita; mediji za pohranu informacija
(preservation of information; preservation of written heritage; digital preservation; information storage media)
Sažetak
U radu se razmatraju različiti aspekti u očuvanju informacija i općenito u zaštiti pisane baštine. Analiziraju se koncepti i pristupi ovoj problematici kroz sustavan pregled bitnih elemenata za pouzdano i dugoročno očuvanje informacija te se nastoji sagledati uloga digitalizacije u ovom kontekstu. Kritički se promišljaju pojedini elementi u sustavnom pristupu zaštiti pisane baštine od kojih se jedan od svakako najznačajnijih odnosi na kriterije za selekciju, vrednovanje i uži odabir pojedinih segmenata cjelokupnog korpusa pisane baštine koji se digitaliziraju, često upravo sa svrhom njihove zaštite. Kada je u pitanju organizacija i upravljanje zaštitom, poseban naglasak je stavljen na suodnos dugoročne i pouzdane zaštite izvornika i zaštite digital(izira)nih sadržaja. U drugom dijelu rada govori se o različitim svojstvima papira i drugih materijala tradicionalne knjižnične građe i arhivskog gradiva uspoređujući ih sa svojstvima materijala na koje se pohranjuju digitalne informacije. Na kraju se daje pregled potrebnih resursa (financijskih, infrastrukturnih, ljudskih i sl.) nužnih za pouzdano i dugoročno očuvanje informacija. Ovim radom nastoji se doprinijeti kvalitetnijem razumijevanju temeljnih i specifičnih pojmova vezanih uz navedenu problematiku, te sustavno prikazati brojne čimbenike koji utječu na dostupnost i očuvanje informacija, neovisno o mediju na kojemu su pohranjene.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-1221210-0759 - Vrednovanje knjižničnih službi i usluga: akademske i narodne knjižnice (Petr Balog, Kornelija, MZOS ) ( CroRIS)
269-2691220-1018 - Hrvatska pisana baština: teorijske tehnološke pretpostavke organizacije i zaštit (Aparac-Jelušić, Tatjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek