Pregled bibliografske jedinice broj: 41410
Zagađenost tla visoko stabilnim organskim materijalima i njegova sanacija 1.Ugroženost vode kao posljedica zagađenosti tla visoko stabilnim organskim materijalima s posebnim osvrtom na krško područje Hrvatske zahvaćeno Domovinskim ratom
Zagađenost tla visoko stabilnim organskim materijalima i njegova sanacija 1.Ugroženost vode kao posljedica zagađenosti tla visoko stabilnim organskim materijalima s posebnim osvrtom na krško područje Hrvatske zahvaćeno Domovinskim ratom // Hrvatska vodoprivreda, 9 (2000), 99; 71-78 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 41410 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zagađenost tla visoko stabilnim organskim materijalima i njegova sanacija 1.Ugroženost vode kao posljedica zagađenosti tla visoko stabilnim organskim materijalima s posebnim osvrtom na krško područje Hrvatske zahvaćeno Domovinskim ratom
(Soil contamination by highly stable organic materials and its remediation.
1. Jeopardy of water as a consequence of soil contamination by highly stable organic materials with retrospection on the Croatian karst encompassed by warfare)
Autori
Picer, Mladen ; Picer, Nena
Izvornik
Hrvatska vodoprivreda 9
(2000), 99;
71-78
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Hrvatski krš; ratne štete; organska zagađivala; sanacija opasnog otpada; sanacija tla
(Croatian karst; war damage; organic pollutants; toxic waste remediation; soil remediation)
Sažetak
Uslijed ratnih razaranja, u krško područje Hrvatske došlo je do prodora značajnih količina PCB, usporivača gorenja, nafte i njenih derivata, te eksploziva u okoliš. S obzirom na vodopropusnu geološku građu krškog područja Hrvatske, dokazano je da je moguć prodor spomenutih zagađivala do podzemne vode i mora. U ovom prikazu za procjenu ugroženosti voda, obuhvaćeni su samo organoklorirani spojevi, koji su zbog izuzetne postojanosti i biološke štetnosti najčešća i najrizičnija zagađivala. Organoklorirani pesticidi i PCB nakon dospjevanja u okoliš se brzo sorbiraju u tlu ili sedimentu ili se bioakumuliraju u organizmima akvatičkog ekosistema. Za procjenu zagađenja podzemnih voda sakupljeni su uzorci otpadnog ulja i zemljišta ratom oštećenih trafostanica na području Delnica, Zadra, Šibenika, Splita i Dubrovnika, te su analizirani na PCB. Rezultati ukazuju da na području Vranskog jezera, Šibenika, Dubrovnika (lokacija Petke) nema značajnih ili povišenih razina zagađivala, dok se za područja: uvala Mikulandra kraj Šibenika, Rijeke Dubrovačke, lokacija Brodanova i potok Vruljica kraj Zadra preporučuje dodatno praćenje. Također je praćen unos PCB ribom u tzv. kritičnu grupu stanovništva Zadra, te je utvrđeno da se ne radi o alarmantnim razinama, no one ipak nisu za podcjenjivanje. 1998. godine razmatrana je ideja o detaljnijem istraživanju razine PCB u sedimentu i organizmima područja Rijeke Dubrovačke, uvale Mikulandre te obalnog mora i vodotoka Vruljice na području grada Zadra. Predloženo je detaljno istraživanje dna ronjenjem, snimanje, sakupljanje sedimenata i uzoraka riba, te njihova analiza na klorirane ugljkovodike, kao i izrada hidrogeološke karte užeg gradskog područja Zadra. Zbog pomanjkanja sredstava do danas su samo sakupljeni uzorci sedimenata i riba dok druga istraživanja nisu niti započeta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA