Pregled bibliografske jedinice broj: 413788
Povijesni prostori u pseudopovijesnim tragikomedijama Junija Palmotića
Povijesni prostori u pseudopovijesnim tragikomedijama Junija Palmotića // Umjetnost riječi: časopis za znanost o književnosti, 52 (2008), 3-4; 177-214 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 413788 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povijesni prostori u pseudopovijesnim tragikomedijama Junija Palmotića
(Historical Spaces in Palmotić's Pseudohistorical Tragicomedies)
Autori
Brković, Ivana
Izvornik
Umjetnost riječi: časopis za znanost o književnosti (0503-1583) 52
(2008), 3-4;
177-214
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
hrvatska tragikomedija 17. stoljeća ; Junije Palmotić ; povijesni prostor
(Croatian 17th century tragicomedy ; Junije Palmotić ; historical space)
Sažetak
Unutar bogata opusa dubrovačkog autora Junija Palmotića (1607-1657) četiri se tragikomedije (Pavlimir, Danica, Captislava i Bisernica) u književnoj historiografiji zbog brojnih referencija na povijesne prostore, vrijeme i događaje obično određuju kao pseudopovijesne. Povijesni su prostori u njima bitni konstituenti dramskoga svijeta i javljaju se na svim razinama dramskoga teksta: radnja je u njima lokalizirana na konkretne povijesne teritorije (Epidaur/Dubrovnik, Bosansko Kraljevstvo, Ugarsko Kraljevstvo) ; protagonisti, čija imena prizivaju (pseudo)povijesne osobe sa "slovinskih" dvorova, označitelji su određenih političkih prostora ; na temelju pak pojedinačnih iskaza, djelovanja likova te u dramskom sukobu i njegovu razrješenju iščitava se vrednovanje povijesnih prostora i u tom smislu njihova hijerarhija. Pritom se ističu pozitivne predodžbe o dubrovačkom, ugarskom i bosanskom prostoru, negativne o turskome, dok se vrijednosna ambivalencija otkriva u predodžbi o srpskom prostoru. Otkrivajući se kao prostori obogaćeni kulturnim značenjem, povijesni prostori u tim tragikomedijama nisu tek neutralna pozadina dramskoga zbivanja te čine bitan element u konstrukciji identiteta. Unutar Palmotićevih fikcijskih svjetova preko mreže autopredodžbi i heteropredodžbi konstruiraju se kao stožerne ideje zajedništva dubrovačko domoljublje, kršćanstvo i slovinstvo, koje jasno upućuju na kulturni i politički diskurs u Dubrovniku u 17. stoljeću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Književnost
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-130-1301070-1056 - Imagološka istraživanja hrvatske književnosti od 16. do 19. stoljeća (Dukić, Davor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivana Brković
(autor)