Pregled bibliografske jedinice broj: 41364
Rehabilitacijsko inženjerstvo
Rehabilitacijsko inženjerstvo // Fizikalna medicina i rehabilitacija u Hrvatskoj / Bobinac-Georgievski A. ; Domljan Z. ; Martinović-Vlahović R. ; ... (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu (HDFRM), 2000. str. 345-55
CROSBI ID: 41364 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rehabilitacijsko inženjerstvo
(Rehabilitation Engineering)
Autori
Magjarević, Ratko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Fizikalna medicina i rehabilitacija u Hrvatskoj
Urednik/ci
Bobinac-Georgievski A. ; Domljan Z. ; Martinović-Vlahović R. ; ...
Izdavač
Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu (HDFRM)
Grad
Zagreb
Godina
2000
Raspon stranica
345-55
ISBN
953-98219-0-8
Ključne riječi
rehabilitacija, tehnologija, električka stimulacija, proteze, električki upravljana kolica, informacijske tehnologije
(rehabilitation, technology, electrical stimulation, protheses, electricaly operated wheelchair, information technology)
Sažetak
Interdisciplinarni pristup u rješavanju problema rehabilitacije u današnje vrijeme je nezaobilazan, pa se tako nakon završetka potrebe za akutnom skrbi, kada o pacijentu brinu liječnici i medicinsko osoblje, krug stručnjaka koji sudjeluju u rehabilitaciji neprestano proširuje. Gdje se u procesu rehabilitacije pojavljuju inženjeri i potreba za inženjerskim znanjima? Inženjerska znanja i primjena novih tehnologija u razvoju, proizvodnji, primjeni i održavanju rehabilitacijskih naprava i postupaka, te omogućavanju komunikacije i stvaranju primjerenog životnog i radnog okruženja pretpostavka su za uspješnost u rehabilitacoiji. Rehabilitaciji u širem smislu posebno doprinosi razvoj informacijskih tehnologija temeljen na računarskim znanostima i komunikacijskoj tehnologiji. On omogućuje uključivanje sve većeg broja osoba s onesposobljenjima u zajednicu i pružanje određenih vidova medicinske njege u njihovoj vlastitoj sredini. Funkcijska rehabilitacija može se ostvariti pojačavanjem postojeće, djelomične sposobnosti ili osiguravanjem nekog drugog načina ili naprave (nadomjestak ili pomagalo) za obavljanje nedovoljne ili nepostojeće funkcije. Najveći napredak u području funkcijske rehabilitacije ostvaren je zahvaljujući razvoju osjetila (senzora), mikroračunala velike računalne snage i male potrošnje koja omogućuju složenu obradu signala u stvarnom vremenu i ugradnju u usadive (implantabilne) urađaje te biokompatibilnih materijala. Cilj ovog poglavlja je pružiti pregled stanja tehnike u području rehabilitacije, posebno osoba čija onesposobljenja predstavljaju ograničenje u njihovoj pokretljivosti, te ukazati na ulogu inženjera u omogućavanju, organizaciji i održavanju tehničkih sredstava neophodnih za rehabilitaciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Projekti:
036026
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
Profili:
Ratko Magjarević
(autor)