Pregled bibliografske jedinice broj: 412392
LNG, CNG i brodogradnja
LNG, CNG i brodogradnja // Zbornik radova II. Savjetovanja o morskoj tehnologiji / Rožanić, Igor (ur.).
Rijeka: Sekcija za morsku tehnologiju, 2008. str. 89-96 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 412392 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
LNG, CNG i brodogradnja
(LNG, CNG and shipbuilding)
Autori
Muvrin, Boris ; Hrnčević, Lidia ; Karasalihović, Daria
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova II. Savjetovanja o morskoj tehnologiji
/ Rožanić, Igor - Rijeka : Sekcija za morsku tehnologiju, 2008, 89-96
ISBN
978-953-6326-40-2
Skup
II. Savjetovanje o morskoj tehnologiji in memoriam akademiku Zlatku Winkleru, Inteligentni podvodni sustavi i tehnologije (IPSIT)
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 26.11.2007. - 27.11.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prirodni plin ; LNG ; CNG
(natural gas ; CNG ; LNG)
Sažetak
Posljednja dva desetljeća potrošnja prirodnog plina značajno raste, a prirodni plin, kao energent, dobiva jednaku važnost kao i nafta. Iako je nafta još uvijek dominantni energent u ukupnoj svjetskoj potrošnji, što se neće promijeniti u slijedećih nekoliko desetljeća, predviđa se da će potrošnja prirodnog plina do 2050. g. porasti, sa sadašnjih 23 %, na gotovo 50 %. S porastom svjetske potražnje prirodnog plina javlja se potreba razvoja postojećih načina transporta plina, ali i razvoj novih tehnologija, koje će omogućiti učinkovito i ekonomski prihvatljivo transportiranje plina na male i velike udaljenosti. Jedno od spomenutih tehnoloških rješenja je i transport prirodnog plina pri visokom tlaku u obliku stlačenog prirodnog plina (Compressed Natural Gas, CNG). CNG tehnologija transporta prirodnog plina je ekonomski isplativa za transport prirodnog plina na manje udaljenosti od manjih ili starih (djelomično iscrpljenih) plinskih polja s maksimalnom proizvodnjom do 3×106 m3/d. Transport prirodnog plina morem u obliku CNG- a obavlja se specijalno prilagođenim brodovima. Kako je Hrvatska zemlja koja ima razvijenu brodogradnju, potrebe za transportom prirodnog plina u obliku CNG- a predstavljaju mogućnosti budućeg razvoja brodogradnje u Hrvatskoj. Iako CNG tehnologija nije nova, trenutno ni jedan projekt transporta prirodnog plina u obliku CNG- a morem nije u komercijalnoj upotrebi, no obzirom na njene brojne prednosti može se zaključiti da je ova tehnologija na pragu komercijalne upotrebe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951390-1406 - Strateško gospodarenje energetskim sirovinama u globalnim tržišnim uvjetima
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb