Pregled bibliografske jedinice broj: 412255
Neke razlike između fizioloških i psiholoških indikatora težine smjenskog rada
Neke razlike između fizioloških i psiholoških indikatora težine smjenskog rada // 19. Dani Ramira i Zorana Bujasa / Ljubotina, D ; Kamenov, Ž ; Mikac, U. ; Urch, D. (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2009. str. 134-134 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 412255 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neke razlike između fizioloških i psiholoških indikatora težine smjenskog rada
(Some differences between physiological and psychological difficulty parameters of shift work)
Autori
Manenica, Ilija ; Nikolić, Matilda ; Prenđa, Suzana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
19. Dani Ramira i Zorana Bujasa
/ Ljubotina, D ; Kamenov, Ž ; Mikac, U. ; Urch, D. - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2009, 134-134
ISBN
978-953-175-339-5
Skup
19. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.04.2009. - 25.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
smjenski rad; težina posla; umor
(shift work; work load; fatigue)
Sažetak
U sklopu šireg istraživanja smjenskog rada na medicinskim sestrama provedeno je istraživanje s ciljem evaluacije nekih fizioloških i psiholoških indikatora težine rada u smjenama na trima od trinaest bolničkih odjela, čiju su težinu procjenjivale medicinske sestre. Među najtežima je procjenjen rad na Odjelu za kirurgiju (drugi rang) i Odjelu za pedijatriju (četvrti rang), dok je među najlakšima procjenjen Odjel za infektivne bolesti (dvanaesti rang). U ispitivanju je sudjelovalo 18 ispitanica kojima su pomoću Data Logging Systema kontinuirano registrirani srčani R-R inetvali prije, za vrijeme i poslije spavanja, odnosno u jutarnjoj i noćnoj smjeni. Prije i nakon smjenâ ispitanice su procjenjivale pet faktora umora pomoću SOFI-upitnika. Analize R-R intervala pokazale su da nema razlika u razini ove varijable za vrijeme spavanja između medicinskih sestara triju odjela. Rezultati su pak pokazali značajne razlike između spavanja i dviju radnih smjena, kao i razlike između jutarnje i noćne smjene unutar triju odjela. Prema razini i promjenama R-R intervala, u sva tri odjela, jutarnja smjena čini se težom od noćne, dok se umor nakon noćne smjene procjenjuje skoro dvostruko većim u odnosu na jutarnju smjenu. Ovaj naizgledni paradoks vjerojatno je uvjetovan manjim kvantumom rada u noćnoj smjeni, dok je veći umor u istoj smjeni najvjerojatnije posljedica kumulativnih efekata umora tijekom dana i desinkronizacije bioloških ritmova u smjenskom radu. Spektralna analiza vremenskih serija R-R intrvala pokazala je razlike u snazi spektra između spavanja, te jutarnje i noćne smjene, koje se mogu dijelom pripisati efektima različitih faza cirkadijurnog ciklusa i umora na prevalenciju parasimpatikusa u modulaciji srčane aktivnosti u noćnoj smjeni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-0000000-3431 - Efekti radnog stresa na kardiovaskularni i neurološki status
Ustanove:
Sveučilište u Zadru