Pregled bibliografske jedinice broj: 41224
Oscilirajuće antene s jednim i više aktivnih elemenata
Oscilirajuće antene s jednim i više aktivnih elemenata, 2000., doktorska disertacija, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
CROSBI ID: 41224 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oscilirajuće antene s jednim i više aktivnih elemenata
(Oscillating antennas with one and more active elements)
Autori
Bonefačić, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Mjesto
Zagreb
Datum
03.04
Godina
2000
Stranica
224
Mentor
Bartolić, Juraj
Ključne riječi
antena; aktivna antena; aktivna integrirana antena; oscilator; protutaktni oscilator; prostorni oscilator; antenski niz; aktivni niz; prostorno slaganje snage; zakretanje snopa zračenja
(antenna; active antenna; active integrated antenna; oscillator; push-pull oscillator; spatial oscillator; antenna array; active array; spatial power combining; beam scanning)
Sažetak
U radu su predložene i pokusima ispitane dvije nove izvedbe oscilirajućih antena.
Kod prve su izvedbe tranzistorski oscilator s negativnim otporom i linijski transformator impedancije ugrađeni u pravokutni otvor unutar pravokutne patch-antene. Primjena linijskog transformatora impedancije, spojenog između oscilatora i antene, omogućila je postizanje odgovarajuće prilagodbe impedancije za početak oscilacija i stabilan rad oscilirajuće antene. Izmjerena je promjena frekvencije i zračene snage s naponom napajanja. Promjena frekvencije bila je vrlo linearna. Izmjereni dijagrami zračenja osnovne polarizacije u ravninama E i H bili su simetrični. U obje su ravnine izmjerene niske razine križne polarizacije. U cijelom području ugađanja frekvencije spektar je bio čist, a rad antene bio je stabilan. Dvije ovakve antene združene su u antenski niz u ravninama E i H. Za oba je niza postignuto simetrično zakretanje snopa ugađanjem napona napajanja oscilirajućih antena. Postignuta je visoka djelotvornost prostornog slaganja snage.
Kod druge je predložene izvedbe protutaktni oscilator ugrađen u pravokutni otvor unutar pravokutne patch-antene. Prilagodba impedancije između oscilatora i antene ostvarena je odabirom izmjera pravokutnog otvora. Antena je pobuđena u dvije simetrične točke na osi simetrije uzduž rezonantne izmjere. Primjenom protutaktnog oscilatora s dva tranzistora povećana je zračena snaga antene. Predložen je i ispitan način potiskivanja neželjenih modova rada oscilirajuće antene. Izmjerena promjena frekvencije s naponom napajanja bila je linearna. U cijelom području ugađanja frekvencije spektar je bio čist, a rad oscilirajuće antene bio je stabilan. Izmjereni dijagrami zračenja osnovne polarizacije u ravninama E i H nisu bili narušeni preinakama u patch-anteni i sklopom oscilatora. U obje su ravnine simetričnom pobudom antene i simetričnom izvedbom protutaktnog oscilatora postignute niske razine križne polarizacije. Ova je oscilirajuća antena združena u niz od dva elementa u ravnini H te u nizove od dva, tri i četiri elementa u ravnini E. Za sva je četiri niza postignut stabilan rad i simetrično zakretanje glavnog snopa zračenja ugađanjem napona napajanja oscilirajućih antena. Svi su nizovi imali čist spektar i pokazali su vrlo dobru djelotvornost slaganja snage.
Na osnovi provedene teorijske analize, proračuna i mjerenja utvrđeno je da su kod obje predložene izvedbe oscilirajućih antena zadržane male izmjere i da osobine zračenja nisu narušene preinakama u elementima zračenja i sklopovima oscilatora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika