Pregled bibliografske jedinice broj: 411797
Supervizija rada na mobbingu
Supervizija rada na mobbingu // Kvaliteta supervizije i supervizija za kvalitetu psihosocijalnog rada i obrazovanja / Ajduković, Marina (ur.).
Zagreb: Pravni fakultet, Studijski centar socijalnog rada i Društvo za psihološku pomoć, 2008. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 411797 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Supervizija rada na mobbingu
(Mobbing supervision)
Autori
Janković, J. i Laklija, M.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Kvaliteta supervizije i supervizija za kvalitetu psihosocijalnog rada i obrazovanja
/ Ajduković, Marina - Zagreb : Pravni fakultet, Studijski centar socijalnog rada i Društvo za psihološku pomoć, 2008
ISBN
978-953-97320-8-8
Skup
Kvaliteta supervizije i supervizija za kvalitetu psihosocijalnog rada i obrazovanja
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 23.10.2008. - 25.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
mobbing; posljedice; rad sa žrtvama i nasilnicima; supervizija
(mobbing; consequences; work with victims and bullies; supervision)
Sažetak
Rad se bavi prikazom supervizije rada s osobama izloženim mobbingu, koji je kod nas još novost jer je i samo uočavanje ovog problema, a posebno rad s osobama izloženim nasilju na radnom mjestu i zlostavljačima, u začecima. Isto je i s programima prevencije nasilja uopće pa onda i onoga na radnom mjestu. Posebni oblici supervisionpreventivnog rada namijenjenog smanjenju učestalosti pojave najrazličitijih oblika rizičnog ponašanja, a posebno korištenja nasilja u svrhu zadovoljavanja najrazličitijih osobnih ili potreba određene skupine, vrlo je složen i dugotrajan proces i zahtjeva specifične osobne kvalitete kao što su izuzetno visok stupanj educiranosti i trajno visok stupanj motiviranosti, dok kod rada na pomoći žrtvama zlostavljanja na poslu a osobito zlostavljačima, na prvom mjestu uz stručnost stoji zahtjev za održavanjem visokog praga tolerancije, samokontrole i zadržavanja pozicije profesionalca i profesionalnog odnosa. Kako je ovo područje psihosocijalnog rada na polju mobbinga uopće a posebno kod nas u začecima, problem izuzetno složen jer sadrži uz elemente prolongiranog stresa, traume i epizode krizne situacije, ulaženje u njega prepuno rizika, a kod nas nema posebno treniranih i usko specijaliziranih stručnjaka koji se njime bave ili su iznimno rijetki, najčešće autodidakti, i njegova supervizija predstavlja poseban izazov. Supervizija u ovom kontekstu mora obuhvaćati sve bitne aspekte i komponente takvog rada. Stoga u pravilu sadrži elemente rada na stručnjaku, razvojne, edukacijske, elemente rada na problemu, programu i organizaciji, koja provodi posebne programe pomoći žrtvama nasilja na poslu, istovremeno. Zbog svega toga od supervizora se u ovom kontekstu zahtjeva osobito visok stupanj otpornosti na profesionalni stres odnosno posrednu traumatizaciju. U skladu s poznatim principima provedbe supervizije a osobito na slučajevima i u okolnostima snažne emocionalne angažiranosti i različitih vrsta rizika visokog intenziteta, supervizorima je za rada sa stručnjacima koji pomažu žrtvama mobbinga neophodno osigurati i superviziju na superviziju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Maja Laklija
(autor)