Pregled bibliografske jedinice broj: 411678
Značaj černozema u hortikulturnoj proizvodnji na području Vukovarsko-srijemske županije
Značaj černozema u hortikulturnoj proizvodnji na području Vukovarsko-srijemske županije // Zbornik sažetaka 44. hrvatskog i 4. međunarodnog savjetovanja agronoma
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2009. str. 16-17 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 411678 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značaj černozema u hortikulturnoj proizvodnji na području Vukovarsko-srijemske županije
(Chernozem importance in horticultural production in Vukovar-Srijem county)
Autori
Japundžić-Palenkić, Božica ; Tokić, Valentina ; Rastija, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 44. hrvatskog i 4. međunarodnog savjetovanja agronoma
/ - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2009, 16-17
ISBN
978-953-6331-68-0
Skup
44. hrvatsko i 4. međunarodno savjetovanje agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.02.2009. - 20.02.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
černozem ; hortikultura ; pogodnost
(horticulture ; chernozem ; land suitability)
Sažetak
Vrijednost uvezenog voća, povrća, i grožđaa te njihovih prerađevina stalno se povećava iz godine u godinu, dok se istovremeno vrijednost izvoza smanjuje. Rezultat takvog trenda je izrazito negativna izvozno – uvozna bilanca Republike Hrvatske. Kako bi se ispravila, potrebno je racionalnije iskorištavati zemljišne resurse, te na tlima pogodnim za hortikulturu povećati proizvodnju. Jedno od takvih područja je Vukovarsko – srijemska županija na čijem dijelu su zastupljena najkvalitetnija tla u Republici Hrvatskoj. Na osnovu svega navedenog, cilj ovog rada je utvrditi zastupljenost černozema na području Vukovarsko – srijemske županije i njegove morfološke, fizikalne i kemijske značajke, kao i utvrditi pogodnost černozema za hortikulturnu proizvodnju, te ograničenja u povrćarstvu, voćarstvu i vinogradarstvu. Černozem se javlja kao dominantna pedosistematska jedinica u sedam kartiranih jedinica, a kao sporedni član zemljišne kombinacije dolazi u jednoj kartiranoj jedinici. Za korištenje u voćarskoj proizvodnji, u klasi pogodnih tala nalazi se 2298 ha, a u klasi ograničeno pogodnih tala 14 619, 4 ha. Glavni ograničavajući faktori su: veći sadržaj aktivnog vapna, povremeni manjak vode, vjerojatnost pojave mraza i magle. Za korištenje u povrćarskoj proizvodnji, u klasi pogodnih tala nalazi se 3861 ha, a u klasi ograničeno pogodnih tala 16552, 2 ha. Glavni ograničavajući faktori su: slaba opskrbljenost fiziološki aktivnim kalijem i fosforom i udaljenost izvora vode za navodnjavanje. Za korištenje u vinogradarskoj proizvodnji, u klasi umjereno pogodnih tala nalazi se 16 552, 2 ha, a u klasi trajno nepogodnih tala 3861 ha. Mogućnost uzgoja vinove loze ograničena je nadmorskom visinom i ekspozicijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
079-0790462-0450 - Utjecaj kondicioniranja tla na hraniva i teške metale u sustavu tlo-biljka (Lončarić, Zdenko, MZOS ) ( CroRIS)
079-0790462-2770 - Model procjene pogodnosti zemljišta za trajne nasade (Vukadinović, Vladimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek,
Veleučilište u Slavonskom Brodu