Pregled bibliografske jedinice broj: 411140
Odnos između osjetljivosti odraslih na nepravdu i nekih sociodemografskih značajki
Odnos između osjetljivosti odraslih na nepravdu i nekih sociodemografskih značajki, 2009., diplomski rad, Odjel za psihologiju, Zadar
CROSBI ID: 411140 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos između osjetljivosti odraslih na nepravdu i nekih sociodemografskih značajki
(Relationship between sensitivity to injustice and some sociodemographic characteristics in adults)
Autori
Sulić, Petra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Odjel za psihologiju
Mjesto
Zadar
Datum
09.06
Godina
2009
Stranica
71
Mentor
Ćubela Adorić, Vera
Ključne riječi
osjetljivost na nepravdu; žrtva; promatrač; profiter; odrasla dob
(sensitivity to injustice; victim; observer; beneficiary; adulthood)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja je bio utvrditi neke psihometrijske karakteristike Skale osjetljivosti na nepravdu (SON) kao i odnos između osjetljivosti na nepravdu iz različitih perspektiva (žrtva, promatrač i profiter) s nekim sociodemografskim značajkama (dob, spol, stupanj obrazovanja) kod odraslih različite dobi. K tome, u provedenom istraživanju je po prvi puta ispitan i efekt redoslijeda mjerenja osjetljivosti iz različitih perspektiva na rezultate na subskalama SON. U istraživanju je sudjelovalo ukupno 217 ispitanika (98 muškaraca i 119 žena) u dobi od 20 do 65 godina. Ispitanici su popunili SON, hrvatsku verziju instrumenta „ Justice Sensitivity Scale“ (Schmitt, Gollwitzer i Arbach, 2003 ; adaptirale Ćubela Adorić i Jurkin, 2008), koji se sastoji od tri subskale s po 10 čestica koje mjere osjetljivost na nepravdu iz perspektive žrtve, promatrača i profitera. U skladu s nalazima prethodnih istraživanja, tri subskale SON pokazale su se homogenim i pouzdanim mjerama osjetljivosti na nepravdu iz različitih perspektiva i kod odraslih. Nije utvrđen značajan efekt redoslijeda primjene subskala. Također u skladu s ranijim nalazima, osjetljivost na nepravdu iz perspektive žrtve pokazala se značajno izraženijom u usporedbi s perspektivama promatrača i profitera. Za osjetljivost iz posljednje dvije perspektive utvrđeno je da nije povezana s dobi ispitanika dok je za osjetljivost iz perspektive žrtve utvrđena negativna, premda slaba, korelacija s dobi. Ni kod jedne subskale nisu utvrđene značajne razlike ovisno o spolu ili stupnju obrazovanja. Prema tome, osjetljivost na nepravdu u odrasloj dobi čini se relativno stabilnom s obzirom na ove sociodemografske značajke. Međutim, za uvjerljiviji zaključak, posebice u vezi s dobi, potrebna su daljna istraživanja s longitudinalnim nacrtom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-1301422-1493 - Iskustva nepravde i psihološka dobrobit tijekom nekih životnih tranzicija (Ćubela Adorić, Vera, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Vera Ćubela Adorić
(mentor)