Pregled bibliografske jedinice broj: 410590
Fotosintetski pigmenti i njihovi razgradni proizvodi kao indikatori dinamike fitoplanktona u sjevernom Jadranu
Fotosintetski pigmenti i njihovi razgradni proizvodi kao indikatori dinamike fitoplanktona u sjevernom Jadranu, 2009., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 410590 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fotosintetski pigmenti i njihovi razgradni
proizvodi kao indikatori dinamike fitoplanktona u
sjevernom Jadranu
(Photosynthetic pigments and their degradation
products as indicators of phytoplankton dynamics
in the northern Adriatic)
Autori
Mikac, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
24.04
Godina
2009
Stranica
VII + 124
Mentor
Ahel, Marijan
Neposredni voditelj
Terzić, Senka
Ključne riječi
fotosintetski pigmenti ; fitoplankton ; kemotaksonomski obilježivači ; sjeverni Jadran ; mukus
(photosynthetic pigments ; phytoplankton ; chemotaxonomic biomarkers ; northern Adriatic ; mucilage)
Sažetak
Fotosintetski pigmenti i njihovi razgradni proizvodi mogu se koristiti kao indikatori biomase i sastava fitoplanktona, te različitih transformacijskih procesa koji utječu na autohtonu organsku tvar. Sezonske i prostorne raspodjele pigmenata i razgradnih proizvoda klorofila a praćene su u sjevernom Jadranu, duž transekta ušće rijeke Po – Rovinj, u periodu od veljače 2001. do listopada 2002. Poseban naglasak stavljen je na sličnosti i razlike između dviju promatranih godina te utjecaj koji bi one mogle imati na pojavljivanje želatinoznih makroagregata u vodama sjevernog Jadrana. Glavni čimbenici koji su utjecali na dinamiku fitoplanktonske biomase bili su slatkovodni donosi rijeke Po koji predstavljaju glavni izvor nutrijenata u bazenu sjevernog Jadrana te svojim intenzitetom, uz metereološke uvjete, imaju znatan utjecaj na sustav cirkulacije voda. U dubljim slojevima vodenog stupca znatan utjecaj na razvoj fitoplanktonske biomase također su imali i procesi mikrobiološke regeneracije nutrijenata čiji utjecaj je bio naročito izražen u prvim mjesecima 2001. kada su na dubinama 20 m - dno izmjerene vrlo visoke koncentracije klorofila a (<8148 ng/l). Nasuprot tome, maksimumi koncentracija klorofila a u 2002. izmjereni su u gornjih 5 m vodenog stupca tijekom lipnja (<6863 ng/l), uslijed porasta biomase fitoplanktona potaknutog donosima rijeke Po, ukazujući na značajne razlike u dinamici fitoplanktonske biomase tijekom dvije promatrane godine. U sastavu uočenih biomarkerskih pigmenata tijekom obje promatrane godine uglavnom su prevladavali fukoksantin i 19'-heksanoiloksifukoksantin, ali su usprkos tome, naročito u periodu lipanj- listopad, zabilježene znatne razlike u sastavu pigmenata tijekom pojedinih godina. Analiza prisutnih fitoplanktonskih skupina u ukupnoj biomasi klorofila a ukazala je na moguću povezanost intenzivne senescencije dijatomejskog cvata i masivne pojave želatinoznih makroagregata u vodama sjevernog Jadrana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-098-0982934-2712 - Organski spojevi kao molekulski obilježivači antropogenog utjecaja na okoliš (Ahel, Marijan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb