Pregled bibliografske jedinice broj: 410411
Uloga međupovršine u višefaznim polimernim sustavima punjenim nanočesticama
Uloga međupovršine u višefaznim polimernim sustavima punjenim nanočesticama // Polimeri, časopis za plastiku i gumu, 29 (2008), 2; 88-95 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 410411 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga međupovršine u višefaznim polimernim sustavima punjenim nanočesticama
(The Role of the Interface in the Multiphase Polymer Systems Filled with Nanoparticles)
Autori
Kovačević, Vera ; Vrsaljko, Domagoj ; Leskovac, Mirela ; Lučić Blagojević, Sanja ; Buhin, Zrinka
Izvornik
Polimeri, časopis za plastiku i gumu (0351-1871) 29
(2008), 2;
88-95
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kalcij karbonatno nanopunilo; međupovršina; nanočestice; nanokompoziti; optimalna adhezija; polimerne mješavine
(calcium carbonate nanofiller; interface; nanoparticles; nanocomposites; optimal adhesion; polymer blends)
Sažetak
Poboljšanje adhezijskih parametara na međupovršini u nanokompozitima, u odnosu na standardne mikrokompozite, posljedica je velike specifične površine nanopunila i uspostavljenih interakcija na nanorazini. U ovom radu dan je pregled rezultata istraživanja svojstava međupovršine i svojstava materijala u uvjetima promjene parametara adhezije kontroliranom predobradom površine punila. Predobrada kalcij karbonatnog nanopunila (CaCO3) silanom, stearinskom kiselinom, radijacijskim cijepljenjem poli(vinil-acetata) i/ili njihovom kombinacijom mijenja adhezijske parametre na međupovršini u istraživanim kompozitima i polimernim mješavinama na osnovi poliuretana (PU) i poli(vinil– acetata) (PVAC). Energija površine komponenata u kompozitu i polimernoj mješavini mjerena je metodom kontaktnog kuta. Morfologija je istražena primjenom optičke mikroskopije, a mehanizam popuštenja kompozita tehnikom pretražne elektronske mikroskopije (SEM). Mehanička svojstva kompozitnih sustava određena su rasteznim ispitivanjem, a toplinska svojstva tehnikom diferencijalne pretražne kalorimetrije (DSC). Strukturne promjene matrice pod utjecajem nanopunila analizirane su metodom raspršenja rendgenskih zraka pod malim kutom (SAXS). Rezultati poboljšanja mehaničkih svojstava polimernih sustava punjenih nanočesticama u vezi su s postignutom homogenom morfologijom i smještanjem nanopunila na međupovršini u uvjetima optimalne adhezije. Uvjeti optimalne adhezije u kojima je energija međupovršine minimalna i teži nuli, a postižu se kontroliranom predobradom površine punila, vode do znatno boljih svojstava u odnosu na sustave u kojima su uvjeti na međupovršini daleko od optimalnih.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252971-2575 - Inženjerstvo površina i međupovršina nanočestica u adhezijskim nanomaterijalima (Leskovac, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Zrinka Buhin Šturlić
(autor)
Domagoj Vrsaljko
(autor)
Sanja Lučić Blagojević
(autor)
Vera Kovačević
(autor)
Mirela Leskovac
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus