Pregled bibliografske jedinice broj: 410305
Utjecaj obrade površine silika nanopunila na kinetiku kristalizacije poliuretanskih kompozita
Utjecaj obrade površine silika nanopunila na kinetiku kristalizacije poliuretanskih kompozita, 2008., diplomski rad, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 410305 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj obrade površine silika nanopunila na kinetiku kristalizacije poliuretanskih kompozita
(Influence of silica nanofiller surface modification on the crystallization kinetic of polyurethane composites)
Autori
Igrec, Ivona
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
30.06
Godina
2008
Stranica
46
Mentor
Lučić Blagojević, Sanja
Neposredni voditelj
Buhin Šturlić, Zrinka
Ključne riječi
kinetika izotermne kristalizacije ; kompozitni sustav PU/silika ; obrada površine silika punila
(isothermal crystallization kinetic ; composite system PU/silica ; surface modification of silica filler)
Sažetak
Dodatak punila u polimernu matricu utječe na svojstva kompozitnih materijala ovisno o kemijskoj i morfološkoj strukturi, veličini čestica te volumnom udjelu u kompozitu. Općenito svojstva semikristalnih polimera ovise o morfologiji, kristalnoj strukturi, te stupnju kristalnosti. Punilo, bilo anorgansko ili organsko, kao dodatak polimeru mijenja njegovu strukturu, te može djelovati kao centar nukleacije, čime se u odnosu na čisti polimernu matricu mijenja broj i udio kristala u sustavu. S ciljem dobivanja željenih svojstva polimernih materijala potrebno je kontrolirati proces kristalizacije. U ovom radu proučavana je kinetika kristalizacije linarnog hidroksil poliester uretana, te utjecaj dodatka amorfnog silika nanopunila. S ciljam da se istraži utjecaj modifikacije površine punila na kinetiku kristalizacije poliuretanske matrice korišteno je neobrađeno silika nanopunilo, i nanopunila obrađena metakrilsilanom i oktilsilanom. Kinetika kristalizacije ispitivana je u izotermnim uvjetima ovisno o temperaturi izotermne kristalizacije i udjelu punila metodom diferencijalne pretražne kalorimetrije. Ispitivanje je provedeno za čisti poliuretan u području temperatura od -8 do 17oC, a kompozitni sustavi sa volumnim udjelima punila od 0.5, 1, 2, 4 % ispitivani su na temperaturama od 7 do17 oC. Također je istražen proces taljenja izotermno kristaliziranih uzoraka. Kinetički parametri izotermne kristalizacije n, K određeni su prema Avramijevom modelu. Rezultati istraživanja pokazuju da se povećanjem temperature izotermne kristalizacije brzina kristalizacije meke faze poliuretana smanjuje, te da se strukturiranost kristalne faze poboljšava. Rezultati istraživanja pokazali su da se dodatkom do 1%vol svih punila brzina kristalizacije meke faze poliuretanske matrice povećava, nakon čega se daljnjim dodatkom punila značajno snižava. Najznačajniji utjecaj na povećanje brzine kristalizacije ima dodatak punila koji je obrađen oktilsilanom, zatim nemodificirano punilo, dok punilo modificirano metakrilsilanom ima najmanji utjecaj na povećanje brzine kristalizacije mekog segmenta poliuretanske matrice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252971-2575 - Inženjerstvo površina i međupovršina nanočestica u adhezijskim nanomaterijalima (Leskovac, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb