Pregled bibliografske jedinice broj: 410087
Utjecaj emocija, spola i pokreta na percepciju lica
Utjecaj emocija, spola i pokreta na percepciju lica // 19. dani Ramira i Zorana Bujasa : program i sažeci priopćenja = 19th Ramiro and Zoran Bujas’ Days : program and abstracts / Ljubotina, Damir ; Kamenov, Željka ; Mikac, Una ; Urch, Dražen (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2009. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 410087 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj emocija, spola i pokreta na percepciju lica
(The effect of emotion, gender, and motion on the face perception)
Autori
Šetić, Mia ; Švegar, Domagoj ; Domijan, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
19. dani Ramira i Zorana Bujasa : program i sažeci priopćenja = 19th Ramiro and Zoran Bujas’ Days : program and abstracts
/ Ljubotina, Damir ; Kamenov, Željka ; Mikac, Una ; Urch, Dražen - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2009
ISBN
978-953-175-339-5
Skup
Dani Ramira i Zorana Bujasa (19 ; 2009)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.04.2009. - 25.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
percepcija lica; percepcija pokreta; emocionalne ekspresije; vrijeme reakcije
(face perception; motion perception; emotional expresions; reaction time)
Sažetak
Istraživanja utjecaja facijalne ekspresije na brzinu prepoznavanja emocije su pokazala da se ljuta i vesela lica prepoznaju brže od tužnih i uplašenih lica. Međutim, ovi nalazi su dobiveni u eksplicitnom zadatku kada se od ispitanika traži da prepozna emociju koju neko lice izražava. U ovom istraživanju željeli smo ispitati da li će emocije imati sličan utjecaj i u implicitnom zadatku koji ne zahtijeva direktno prepoznavanje emocije lica. Umjesto toga, zadatak ispitanika je bio prepoznati spol lica. Pored toga, prije prezentacije slike lica, fiksacijskim križićima induciran je pokret prema ili od opažača. U istraživanju je sujelovalo 40 ispitanika 1. i 2. godine studija psihologije na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Indukcija pokreta, prezentacija lica i bilježenje brzine i točnosti odgovora kotroliralo je računalo spojeno s uređajem za mjerenje vremena reakcije. Na podacima za medijan vremena reakcije i proporcije broja grešaka provedena je trosmjerna (5x2x2) ANOVA s ponavljanim mjerenjima na sva tri faktora (emocije: ljuto, veselo, tužno, uplašeno, neutralno ; spol: muški, ženski i pokret: prema opažaču, od opažača) koja je pokazala glavni efekt emocija pri čemu su ljuta lica dovela do dužeg vremena reakcije i većeg broja pogrešaka u odnosu na ostale emocije i na neutralne slike. Pored toga, pojavila se dvosmjerna interakcija između spola i emocija pri čemu su ženska ljuta lica dovela do duljeg vremena reakcije nego muška ljuta lica. Muška ljuta lica nisu se razlikovala od ostalih muških lica. Također, pojavila se i trosmjerna interakcija između emocija, spola i pokreta pri čemu su ljuta ženska lica prije kojih je induciran pokret prema ispitaniku dovela do najduljeg vremena reakcije i najvećeg broj apogrešaka. Rezultati se mogu objasniti evolucijskim razlozima jer nam ljuto lice sugerira prijetnju na koju automatski usmjeravamo pažnju što nam otežava izvođenje tekućeg zadatka i to posebno u situaciji kada se prijetnja prbližava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka