Pregled bibliografske jedinice broj: 409772
Terorizam kao (ne)efikasna strategija: iskustva za Hrvatsku kao članicu Antiterorističke koalicije i Odbora za protuterorizam VS UN-a
Terorizam kao (ne)efikasna strategija: iskustva za Hrvatsku kao članicu Antiterorističke koalicije i Odbora za protuterorizam VS UN-a // Zbornik radova Annales Pilar / Smerić, Tomislav ; Sabol, Gabrijela (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2009. str. 83-98 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 409772 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Terorizam kao (ne)efikasna strategija: iskustva za Hrvatsku kao članicu Antiterorističke koalicije i Odbora za protuterorizam VS UN-a
(Terrorism as a (not) effective strategies: the experience for Croatia as a member of Antiterrorist coalition and the Committee against terrorism SC UN)
Autori
Bilandžić, Mirko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Annales Pilar
/ Smerić, Tomislav ; Sabol, Gabrijela - Zagreb : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2009, 83-98
ISBN
978-953-6666-64-5
Skup
Annales Pilar - Sigurnost i obrana Republike Hrvatske u euroatlantskom kontekstu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.05.2009. - 22.05.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
teror ; terorizam ; teroristički akti ; efikasnost terorizma ; protuterorizam
(terror ; terrorism ; terrorist acts ; terrorism efficiency ; counterterrorism)
Sažetak
Donošenje Rezolucija 1368 i 1373 Vijeća sigurnosti UN-a bilo je uvod u pristupanje Hrvatske Antiterorističkoj koaliciji. Početkom 2008. Hrvatska je preuzela i predsjedanje Odborom za protuterorizam VS UN-a što je Hrvatsku stavilo u poziciju stanovitog predvodnika međunarodne zajednice u borbi protiv terorizma i nametnulo bitnu ulogu u definiranju i realizaciji efikasnih protuterorističkih strategija. Što Hrvatskoj u tom pogledu nude svjetska iskustva? Terorizam, kao iskaz političke i društvene krize i nezadovoljstva političkim, socijalnim, gospodarskim, religijskim i dr. kretanjima, jedan je od najopasnijih političkih i sigurnosnih fenomena suvremenog doba. Statistički prikazi koje govore o izvršenju 80.000 terorističkih akata i postojanju 650 terorističkih organizacija u eri suvremenog terorizma (od 1968.) to jasno dokazuju. Istovremeno, suvremeni svijet, kako na nacionalnim razinama, tako i razini međunarodne zajednice, još uvijek nije našao efikasan odgovor protiv terorizma. Zašto? Terorizam je fenomen oko kojeg se veže pozamašan broj dilema i kontroverzi. Jedan od izraženijih političkih, stručnih i akademskih dilema jest stupanj efikasnosti terorizma kao političke strategije. Suvremena akademska istraživanja (academic research), za razliku od ranije dominantnih policy resarch koja su ukazivala na neefikasnost terorizma, pružaju drugačiju sliku u pogledu efikasnosti terorizma kao političke strategije. Prema tim istraživanjima, u 53% slučajeva u manjem ili većem postotku terorizam je efikasno sredstvo za ostvarenje političkih ciljeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Sociologija, Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301180-0914 - Vojna kultura i identitet Oružanih snaga Republike Hrvatske (Žunec, Ozren, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Sveučilište Libertas
Profili:
Mirko Bilandžić
(autor)