Pregled bibliografske jedinice broj: 409515
Makrozoobentos Vranskog jezera
Makrozoobentos Vranskog jezera // bornik radova 44. hrvatskog i 4. međunarodnog simpozija agronoma / Marić, Sonja ; Lončarić, Zdenko (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2009. str. 183-184 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 409515 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Makrozoobentos Vranskog jezera
(Macrozoobenthos of Lake Vransko)
Autori
Bogdanović, Gordana ; Piria, Marina ; Treer, Tomislav ; Aničić, Ivica ; Safner, Roman
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Bornik radova 44. hrvatskog i 4. međunarodnog simpozija agronoma
/ Marić, Sonja ; Lončarić, Zdenko - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2009, 183-184
Skup
44. hrvatski i 4. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.02.2009. - 20.02.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
voda; makrozoobentos; Vransko jezero
(water; macrozoobenthos; lake Vransko)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi kvalitativni i kvantitativni sastav makrozoobentosa Vranskog jezera. Uzorkovanje makrozoobentosa provedeno je tijekom 2007. i 2008. godine na dvije postaje. Prva postaja nalazi se u sjeverozapadnom dijelu Vranskog jezera u Crkvinama uz auto kamp a druga postaja u jugoistočnom dijelu jezera na Prosici. Na svakoj od tih postaja bila su staništa pogodna za razvoj bentosnih zajednica. Prva postaja sastojala se od šljunka i krupnijeg kamenja sa naslagama sitnog pijeska bez obraštaja, dok se druga postaja sastojala od muljevitih naslaga na kamenju. Uzorci su uzimani Surberovom dređom s površine 1m2 te konzervirani u 4% formaldehidu. U laboratoriju je vršeno razvrstavanje makrozoobentosa po skupinama te vaganje radi utvrđivanja svježe biomase. Tijekom istraživanog razdoblja u uzorcima s dna zabilježeni su predstavnici sljedećih skupina makrozoobentosa: Oligochaeta - Tubifex tubifex, Gastropoda - Limnea sp. i Bythinia sp., Amphipoda - Gammarus fossarum, Diptera – Chironomidae, Odonata, Isopoda - Asellus aquatiqus i Trihoptera. Brojnoššu i biomasom izdvajaju se samo dvije skupine: Amphipoda i ličinke dvokrilaca iz porodice Chironomidae. Na postaji Prosika ukupni broj jedinki/m2 kretao se od 5 do 114, a ukupna biomasa 0, 236-0, 370 g/m2, dok je na postaji Crkvine ukupni broj jedinki/m2 bio od 7 do 114, a ukupna biomasa od 0, 052-0, 443 g/m2. Na obje postaje pojavljuju se vrste karakteristične za kamenito muljeviti supstrat. Iz navedenog proizlazi da su dvije navedene skupine Amphipoda i Diptera– Chironomidae najzastupljenije u makrozoobentosu Vranskog jezera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782739-2746 - Biološki aspekti u slatkovodnom ribarstvu i lovstvu (Treer, Tomislav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivica Aničić
(autor)
Gordana Bogdanović
(autor)
Marina Piria
(autor)
Tomislav Treer
(autor)
Roman Safner
(autor)