Pregled bibliografske jedinice broj: 408730
Knjižnični softver FERLIB
Knjižnični softver FERLIB // 11. dani specijalnih i visokoškolskih knjižnica : Knjižnice kamo i kako dalje? : knjižnice i očuvanje kulturne baštine, knjižnice bez granica : digitalni repozitoriji, knjižnični softveri : zbornik radova / Krajna, Tamara ; Martek, Alisa (ur.).
Zagreb: Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2010. str. - (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 408730 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Knjižnični softver FERLIB
(Library software FERLIB)
Autori
Lisek, Jadranka ; Marijanović, Branka ; Šimara, Stjepan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
11. dani specijalnih i visokoškolskih knjižnica : Knjižnice kamo i kako dalje? : knjižnice i očuvanje kulturne baštine, knjižnice bez granica : digitalni repozitoriji, knjižnični softveri : zbornik radova
/ Krajna, Tamara ; Martek, Alisa - Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2010
ISBN
9789536001682
Skup
Dani specijalnih i visokoškolskih knjižnica : Knjižnice kamo i kako dalje? (11 ; 2009)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 01.04.2009. - 04.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
knjižnični softver FERLIB ; automatizacija knjižničnog poslovanja ; Fakultet elektrotehnike i računalstva u Zagrebu
(library software FERLIB ; automatization of library services ; Faculty of Electrical Engineering and Computing ; Zagreb)
Sažetak
Cilj ovog posterskog izlaganja je predstaviti knjižnični softver Ferlib, koji se od 1994. g. koristi na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, sa svrhom ukazivanja na prednosti i nedostatke takvog programa u odnosu na današnja očekivanja. Kao metoda rada korištena je analiza njegovih osnovnih karakteristika koja je djelomično temeljena na kriterijima koje je postavio projekt NISKA s težištem na programskim karakteristikama. Budući da je knjižnični program postao neophodno pomagalo u procesu knjižničnog poslovanja i virtualnog objedinjavanja fondova knjižnica FER-a (13 knjižnica), uprava Fakulteta povjerila je izradu programa za knjižnično poslovanje djelatnicima na polju računarstva. Program je izrađen u programskom jeziku Informix - 4GL na podlozi klijent/poslužiteljske arhitekture. Podacima upravlja relacijska baza podataka Informix Dynamic Server (RDBMS) tvrtke IBM, a mrežni rad osiguran je putem aplikacije SecureNetTerm. Ferlib je namijenjen automatizaciji poslovanja, a od osnovnih karakteristika valja izdvojiti preuzimanje novih članova odnosno upisanih studenata putem povezanosti s modulom (ISVU) studentske službe, mogućnost rezervacije knjiga putem Interneta te automatsko slanje obavijesti korisniku o pristigloj knjizi koja je rezervirana, sustav mrežnog pretraživanja i mogućnost pregledavanja sažetaka magistarskih i doktorskih radova. Osnovni program nije značajnije osuvremenjivan tijekom posljednjih godina, iako postoji nadogradnja u vidu "izdvojenih" aplikacija, kao što je program za tiskanje naljepnica s linijskim kodom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-122-1221210-0759 - Vrednovanje knjižničnih službi i usluga: akademske i narodne knjižnice (Petr Balog, Kornelija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb,
Filozofski fakultet, Osijek