Pregled bibliografske jedinice broj: 407784
Stabilizacija arsena u mulju iz uređaja za pripravu vode za piće
Stabilizacija arsena u mulju iz uređaja za pripravu vode za piće, 2008., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 407784 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stabilizacija arsena u mulju iz uređaja za pripravu vode za piće
(Stabilization of arsenic loaded sludge from water treatment plants)
Autori
Šajinović, Barbara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
25.09
Godina
2008
Stranica
58
Mentor
Sipos, Laszlo
Ključne riječi
arsen; stabilizacija; ispiranje; mulj
(arsenic; stabilization; leaching; sludge)
Sažetak
Arsen je opće poznat kao toksičan i kancerogen element. Često se pojavljuje u podzemnim vodama mnogih zemalja svijeta što predstavlja veliki problem. Hrvatska se, također, susreće s tim problemom, posebice na području istočne Slavonije. Takva voda, ukoliko se upotrebljava za piće, mora se prethodno obraditi radi snižavanja koncentracije arsena ispod maksimalno dozvoljeno koncentracije (MDK) od 10 μ g/L. Nakon obrade zaostaje otpadni mulj opterećen arsenom koji zahtjeva kontrolirani način odlaganja i zbrinjavanja jer u određenim okolnostima postaje potencijalni onečišćivač površinskih i podzemnih voda, te okoliša. Uzorak mulja, ispitivan u ovom radu, nastao je u procesu obrade pitke vode postrojenja za pripravu vode za piće “ DC Kanovci” u Vinkovcima, a sadržava 27, 4 % željeza, 0, 433 % arsena i 15, 5 % kalcija. Ispitivani uzorak mulja stabiliziran je vapnom i običnim portlandskim cementom (u daljnjem tekstu OPC) postupcima stabilizacije i skrućivanja (S/S), koji se upotrebljavaju u obradi toksičnih industrijskih otpada s ciljem da ih učine sigurnima za odlaganje. Stabilnost mulja ispitivana je postupcima ispiranja za određivanje toksičnosti (engl. Toxicity Characteristic Leaching Procedure, TCLP) i pri tome su praćene koncentracije ispranog arsena, željeza i kalcija pri ravnotežnim pH vrijednostima. Rabljene su dvije otopine za ispiranje: otopina 1, puferska otopina natrijeva acetata i octene kiseline, te otopina 2, 0, 1 M otopina octene kiseline. Rezultati preliminarnih ispitivanja uzorka mulja stabiliziranog vapnom pokazuju da je najniža masa ispranog arsena pri masenom omjeru mulj : vapno = 10 : 1 te je njezina vrijednost u otopini 1 jednaka 1, 466 mg/kg mulja ili 0, 033 % od ukupnog arsena u jedniom kilogramu mulja. U otopini 2 masa ispranog arsena iznosi 10, 3 mg/kg mulja ili 0, 236 % od ukupnog arsena u jednom kilogramu mulja. U uzorcima mulja stabiliziranog OPC-om masa ispranog arsena u otopini 1, za tri masena omjera mulj : OPC = 10 : 1, 5 : 1 i 2 : 1, niža je od 0, 001 mg/kg mulja. U otopini 2 , najmanje arsena ispire se pri masenom omjeru mulj : OPC = 1 : 1 i to 0, 662 mg/kg mulja što je 0, 015 % od ukupnog arsena u jednom kilogramu mulja. U uzorcima mulja stabiliziranog vapnom i OPC-om masa ispranog arsena najniža je pri masenom omjeru mulj : vapno : OPC = 10 : 1 : 10. Pri tim uvjetima u otopini 1 koncentracija ispranog arsena je 0, 464 mg/kg mulja ili 0, 011 % od ukupnog arsena u jednom kilogramu mulja, a u otopini 2 iznosi 0, 320 mg/kg mulja što je 0, 012 % od ukupnog arsena u jednom kilogramu mulja. Na osnovu preliminarno dobivenih rezultat može se zaključiti da se mulj najbolje stabilizira vapnom i OPC-om kada je masenom omjer mulj : vapno : OPC = 10 : 1 : 10. Rezultati ispitivanja pokazali su da je potrebno kontrolirano odlaganje arsenom opterećenog otpada.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1253008-2571 - Pročišćavanje i stabilizacija vode u velikim vodoopskrbnim sustavima (Sipos, Laszlo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Laszlo Sipos
(mentor)