Pregled bibliografske jedinice broj: 407624
SASTAV I EKOLOŠKE ZNAČAJKE FITOPLANKTONA U HIPERHALINIM EKOSUSTAVIMA SREDNJEG JADRANA
SASTAV I EKOLOŠKE ZNAČAJKE FITOPLANKTONA U HIPERHALINIM EKOSUSTAVIMA SREDNJEG JADRANA, 2009., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 407624 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SASTAV I EKOLOŠKE ZNAČAJKE FITOPLANKTONA U HIPERHALINIM EKOSUSTAVIMA SREDNJEG JADRANA
(PHYTOPLANKTON COMPOSITION AND ECOLOGICAL CHARACTERISTICS IN THE HYPERHALINE ECOSYSTEMS OF CENTRAL ADRIATIC)
Autori
Marijeta Čalić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
26.02
Godina
2009
Stranica
64
Mentor
Dr. sc. Jasprica, Nenad
Ključne riječi
Eutrofikacija; Fitoplankton; Hidrografija; Hiperhalini uvjeti; Nutrijenti; Jadransko more; Morska jezera
(Adriatic Sea / Eutrophication / Hydrography; Hyperhalinity; Nutrients; Marine Lakes; Phytoplankton)
Sažetak
Godišnji ciklus fizikalno-kemijskih parametara, abundancije i biomase fitoplanktona, te taksonomski sastav fitoplanktona analizirani su u jezerima Mala Solina i Velika Solina u Zablaću kod Šibenika. To su hiperhalina (salinitet > 40) morska jezera. Porast temperature mora u jezerima prati povećanje saliniteta, zasićenosti kisikom, koncentracije SiO4 i PO4, te smanjenje koncentracije NH4 i NO3. Ukupno je zabilježeno 65 taksona mikrofitoplanktona iz 38 rodova. Dinoflagelati su dominantna skupina mikrofitoplanktona. Dinoflagelat Oxyrrhis marina je najbrojnija (3, 2 x 106 stanica L-1) vrsta mikrofitoplanktona i bilježi se u hiperhalinim uvijetima (salinitet 58, 1 - 90, 5) s ograničenom koncentracijom dušika. Dijatomeje prevladavaju od studenog do siječnja kada su temperature i vrijednosti saliniteta bile niske, a koncentracije NO3 i NH4 visoke. Cijanobakterije reda Chroococcales prevladavaju u nanofitoplanktonu od svibnja do listopada tj. u uvjetima visokih temperatura, saliniteta i limitacije dušikom. U jezerima su utvrđene dvije različite populacije mikrofitoplanktona ; jedna u euhalino-mezotrofnom (prosinac-svibanj), a druga u hiperhalino– eutrofnom razdoblju (lipanj-studeni). Unatoč velikoj sličnosti u fizikalno-kemijskim parametrima između Male i Velike Soline, fitoplanktonske im se zajednice znatno razlikuju. Uz to, Velika Solina je, zbog svoje bolje povezanosti s okolnim morem, bogatija vrstama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
275-0000000-3186 - Struktura planktonskih populacija u trofičkom gradijentu u južnom Jadranu (Batistić, Mirna, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Dubrovniku,
Sveučilište u Zagrebu