Pregled bibliografske jedinice broj: 407088
Četvrta sezona arheoloških istraživanja na položaju Prečno pole I u Torčecu
Četvrta sezona arheoloških istraživanja na položaju Prečno pole I u Torčecu // Annales Instituti archaeologici, V (2009), 71-75 (nije recenziran, članak, ostalo)
CROSBI ID: 407088 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Četvrta sezona arheoloških istraživanja na položaju
Prečno pole I u Torčecu
(Fourth Season of Archaeological Excavations at the
Prečno pole I Site in Torčec)
Autori
Sekelj Ivančan, Tajana
Izvornik
Annales Instituti archaeologici (1845-4046) V
(2009);
71-75
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
Torčec-Prečno Pole I ; arheološko istraživanje ; naselje ; rani srednji vijek
(Torčec-Prečno Pole I ; Archaeological Excavation ; Settlement ; Early Middle Ages)
Sažetak
U arheološkim iskopavanjima ranosrednjovjekovnog naselja Prečno pole I u 2008. godini istražene su tri sonde, ukupne površine 692 m2. Dvije su sonde (S-5 i S-7) u kojima se očekivalo eventualno rasprostiranje ranosrednjovjekovnog groblja, bile u potpunosti sterilne. U sondi S-6 istražen je dio naselja prepoznat ranijih godina i evidentirano 9 novih kulturnih tvorevina. Od toga mogu se izdvojiti tri naseobinska objekta od kojih je jedan, onaj smješten najbliže meandru, veoma dobro očuvan te je dao osnovne konstruktivne i oblikovne elemente ranosrednjovjekovnih kuća u ovom naselju otvorenog tipa. Od pokretnih nalaza iz istraženih objekata valja izdvojiti polovicu mlinskog kamena - žrvnja, brončanu karičicu, spiralni ulomak karičice, željeznu britvu, ulomke željeznih nožića te ulomak koštanog češlja. Od keramičkih nalaza pronađeni su ulomci pršljena te mnoštvo ulomaka običnih kuhinjskih lonaca i pekača. Na prikupljenim ulomcima ističu se ukrasi češljastom valovnicom na ramenima i trbusima posuda, ali i na vanjskim i unutarnjim stranama rubova jednostavnih profilacija. Sve su to odlike ranosrednjovjekovne keramike koja se uklapa u dosadašnje rezultate istraživanja. Ovo naselje prostiralo se uz sam južni rub isušenog meandra, a oblicima kuća i pokretnim nalazima, uklapa se u sliku naseljavanja poznatu u okolnim zemljama jugoistočne Europe tijekom ranoga srednjega vijeka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-197-1970685-0693 - Srednjovjekovno naseljavanje sjeverne Hrvatske u svjetlu arheoloških izvora (Sekelj-Ivančan, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb
Profili:
Tajana Sekelj Ivančan
(autor)