Pregled bibliografske jedinice broj: 407047
Prikaz neizrazitog prostorno-vremenskog znanja temeljen na Petrijevim mrežama visoke razine
Prikaz neizrazitog prostorno-vremenskog znanja temeljen na Petrijevim mrežama visoke razine, 2009., doktorska disertacija, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
CROSBI ID: 407047 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prikaz neizrazitog prostorno-vremenskog znanja temeljen na Petrijevim mrežama visoke razine
(Fuzzy spatio-temporal knowledge representation based on high-level Petri nets)
Autori
Hrkać, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Mjesto
Zagreb
Datum
25.02
Godina
2009
Stranica
237
Mentor
Ribarić, Slobodan
Ključne riječi
prikaz prostorno-vremenskog znanja; neizrazitost; Petrijeve mreže visoke razine
(spatio-temporal knowledge representation; fuzziness; high-level Petri nets)
Sažetak
Razvoj tehnika za prikaz znanja i zaključivanje spada među središnje probleme umjetne inteligencije. Osobiti značaj, kako za svakodnevno zdravorazumsko zaključivanje tako i u gotovo svim znanstvenim disciplinama, ima prikaz znanja i zaključivanje o prostornim i vremenskim odnosima. Tipična ljudska znanja izražena su neprecizno definiranim pojmovima. Kako bi se omogućilo računalno prikazivanje i baratanje takvim znanjem, te donošenje zaključaka temeljenih na tavkom znanju, uveden je koncept neizrazitosti, te je razvijena teorija neizrazitih skupova i neizrazita logika. U radu je razmotrena izvorna shema za prikaz neizrazitog prostornog, vremenskog, i prostorno-vremenskog znanja, te neizrazito zaključivanje o prostornim, vremenskim i prostorno vremenskim odnosima, nazvana FSpaTem. Predložena shema se temelji na inačici Petrijeve mreže visoke razine, nazvanoj Petrijeva mreža s neizrazitim prostorno-vremenskim značkama (PNFSTT). Petrijeva mreža je odabrana kao prikladno sredstvo za modeliranje znanja, jer je utemeljena na rigoroznim matematičkim formalizmima, a istodobno omogućuje intuitivan i lako razumljiv grafički prikaz modela. Značke, koje se u modelu PNFSTT nazivaju neizrazitim prostorno-vremenskim značkama, akumuliraju u svojoj strukturi informacije o svim mjestima posjećenim tijekom izvođenja, te o pripadnim (neizrazitim) vremenima trajanja aktivnosti i promjenama prostornog položaja. Na temelju strukture neizrazite prostorno-vremenske značke može se u svakom trenutku odrediti (neizraziti) položaj objekta i ukupno trajanje svih prethodnih aktivnosti. Među glavne prednosti predložene spadaju: mogućnost unificiranog prikaza različitih (neizrazitih i izrazitih) vremenskih, prostornih i prostorno-vremenskih informacija, mogućnost nezavisnog modeliranja aktivnosti većeg broja agenata, kao i specifikacija njihovoga međudjelovanja korištenjem zastavica. Jedna od prednosti je i postojanje dobro definiranih i matematički formaliziranih metoda za analizu, temeljenih na općoj teoriji Petrijevih mreža. Shema se može koristiti u svrhu planiranja u neizrazitim prostorno-vremenski bogatim domenama, pri čemu se planiranje ostvaruje variranjem početnog označavanja mreže, variranjem početnih vremena zadržavanja i početnih prostornih položaja objekata pridruženih značkama, te variranjem prostornih i vremenskih vrijednosti pridruženih mjestima PNFSTT. U sklopu rada razvijen je i programski simulator predložene sheme za prikaz znanja i zaključivanje, koji uspješno ostvaruje prikaz neizrazitog prostornog, vremenskog i prostorno-vremenskog znanja, kao i zaključivanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Računarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
036-0361935-1954 - Teorija, modeliranje i uporaba autonomno orijentiranih računarskih struktura (Ribarić, Slobodan, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb