Pregled bibliografske jedinice broj: 406683
Značaj vodika kao energetskog nositelja i kogeneracija s primjenom PEM gorivnih članaka
Značaj vodika kao energetskog nositelja i kogeneracija s primjenom PEM gorivnih članaka // 1. Kongres Dani inženjera strojarstva, Split, 11.-14. ožujka 2009. / Hrvatska komora arhitekata i inženjera u graditeljstvu, razred inženjera strojarstva (ur.).
Split: Hrvatska komora arhitekata i inženjera u graditeljstvu, razred inženjera strojarstva, 2009. str. 1-14 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 406683 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značaj vodika kao energetskog nositelja i kogeneracija s primjenom PEM gorivnih članaka
(Importance of Hydrogen as Energy Carrier and CHP with Fuel Cells)
Autori
Đonlagić, Bakir ; Car, Stjepan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
1. Kongres Dani inženjera strojarstva, Split, 11.-14. ožujka 2009.
/ Hrvatska komora arhitekata i inženjera u graditeljstvu, razred inženjera strojarstva - Split : Hrvatska komora arhitekata i inženjera u graditeljstvu, razred inženjera strojarstva, 2009, 1-14
Skup
1. Kongres Dani inženjera strojarstva, Split, 11.-14. ožujka 2009.
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 11.03.2009. - 14.03.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Vodik; gorivni članak; kogeneracija; stacionarno postrojenje
(Hydrogen; Fuel Cell; Cogeneration; Stationary Plant)
Sažetak
U članku se daje osvrt na onaj dio promjena u energetskoj strukturi koji tretira vodik i vodikovu tehnologiju kao dio rješenja obnovljivih i distribuiranih energetskih izvora. Ukratko se prikazuje dostignuto stanje tehnike u svijetu na području stacionarnih postrojenja koja koriste gorivne članke. Navode se projekcije tržišta i ciljnih cijena. Pri tome se posebna pozornost poklanja gorivnim člancima koji koriste tzv. PEM (Proton Exchange Membranes) tehnologiju, kao tehnologiju koja se koristi u stacionarnim postrojenjima, ali i vozilima. Nadalje članak razmatrajući međuodnos dvaju energetskih nositelja različitih karakteristika opisuje projekt realiziran u KONČAR - Institutu za elektrotehniku. U okviru projekta Vodik realizirana je kogeneracija nazivne izlazne snage 10 kWe i 10 kWt, koja koristi prirodni plin i izdvaja vodik procesom reformacije, te primjenom gorivnih članaka proizvodi električnu i toplinsku energiju. Time se rješava jedan smjer energetske pretvorbe između vodika i električne energije kao energetskih nositelja. Prikazana su primijenjena tehnička rješenja i ukazano na određene probleme prisutne u realizaciji projekta. Navedene su postojeće norme koje definiraju stacionarna postrojenja s primjenom gorivnih članaka. Navedeni su zahtjevi koji se postavljaju na građevinske objekte. Konačno, naznačeni su pravci našeg daljnjeg razvoja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KONČAR - Institut za elektrotehniku d.d.