Pregled bibliografske jedinice broj: 404499
Petrićevi Dijalozi o retorici - uzorna novoplatonovska retorika
Petrićevi Dijalozi o retorici - uzorna novoplatonovska retorika // 17. dani Frane Petrića / Zagorac, Ivana ; Martinović, Ivica (ur.).
Zagreb: Hrvatsko filozofsko društvo, 2008. str. 220-221 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 404499 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Petrićevi Dijalozi o retorici - uzorna novoplatonovska retorika
(Petrić's Della retorica dieci dialoghi - Exemplary Neoplatonic Rhetoric)
Autori
Nikolić, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
17. dani Frane Petrića
/ Zagorac, Ivana ; Martinović, Ivica - Zagreb : Hrvatsko filozofsko društvo, 2008, 220-221
ISBN
978-953-164-126-9
Skup
17. dani Frane Petrića: 15. simpozij Petrić i renesansne filozofske tradicije
Mjesto i datum
Cres, Hrvatska, 24.09.2008. - 27.09.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
retorika; dijalog; novoplatonizam; renesansa
(rhetoric; dialogue; neoplatonism; renaissance)
Sažetak
Deset dijaloga o retorici (1562.) pripadaju ranijem razdoblju Petrićeva filozofskoga rada, razdoblju u kojem se zanimao za humanističke teme u užem smislu. Tako se uz probleme poetike i povijesti uhvatio u koštac i s retorikom. Odbacujući stare aristotelovske zasade, on gradi novu, nebesku retoriku. U formi dijaloga (Platonovoj proznoj tehnici) obrušava se velikim žarom na Aristotelovu retoriku koja čovjeka kvari, a ne vodi ga k istini, što bi po Petriću trebala biti jedina zadaća retorike. Promatramo li Petrića u kontekstu oživljenih novoplatoničkih strujanja u renesansi, njegov bismo napor za izgradnjom nebeske retorike zasigurno mogli okarakterizirati kao stvaranje jedne sustavne novoplatoničke retorike. Ipak, odbacujući aristotelovske tehnike argumentiranja i prokazujući ih kao sofističke, Petrić se i sam služi elementima Aristotelove argumentacije. Zanemarujući praktičnu narav retorike, iskazanu u vidu govorništva, umijeća koje je bilo na visokoj cijeni u antici, a ugled kojega je obnovljen u renesansi, Petrić odlazi u sfere filozofije jezika te zahtijeva da se retorika izgradi kao sustavna znanost i da se odvoji od govorništva. Napušta li sam Petrić tada svoj izvorni predmet proučavanja ili jednostavno negira određenje retorike na osnovi govorništva, koje je tek jedno od mnogih čovječjih umijeća? Petrićevi Dijalozi o retorici bez sumnje su i danas aktualni, ali u njima nećemo naći praktične savjete o sastavljanju govora ili popise retoričkih figura (što je nepisano pravilo svih priručnika o retorici). Umjesto toga pred sobom imamo uzorno novoplatoničko djelo, ali koje je apsolutno ovisno o aristotelovskoj retoričkoj misli.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1300787-0789 - Novi zapisi hrvatske usmene književnosti (sistematizacija i valorizacija) (Botica, Stipe, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Davor Nikolić
(autor)