Pregled bibliografske jedinice broj: 40401
Utjecaj Ca/Zn stabilizatora na toplinsku stabilnost mješavina poli(vinil-klorid)/klorirani polietilen
Utjecaj Ca/Zn stabilizatora na toplinsku stabilnost mješavina poli(vinil-klorid)/klorirani polietilen // III. susret mladih kemijskih inženjera / Štern, Ivica (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2000. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 40401 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj Ca/Zn stabilizatora na toplinsku stabilnost mješavina poli(vinil-klorid)/klorirani polietilen
(Effect of Ca/Zn stabilizer on thermal degradation of poly(vinyl chloride)/chlorinated polyethylene blends)
Autori
Stipanelov Vrandečić, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
III. susret mladih kemijskih inženjera
/ Štern, Ivica - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2000
Skup
III. susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 17.02.2000. - 18.02.2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Ca/Zn stabilizator; kinetički parametri; mješavine PVC/CPE; toplinska razgradnja
(Ca/Zn stabilizer; kinetic parameters; PVC/CPE blends; thermal degradation)
Sažetak
Mješavine poli(vinil-klorid)/klorirani polietilen (PVC/CPE) koriste se za izradu geofolija, marinofolija, hidroizolacijskih folija, cijevi za prijenos prirodnog plina, u građevinarstvu i sl. PVC i CPE podložni su razgradnji pod utjecajem topline, stoga je proizvode izrađene od mješavina PVC/CPE potrebno stabilizirati sustavima prikladnim za toplinsku stabilizaciju. Današnji ekološki standardi zahtijevaju da se, ukoliko se mješavine PVC/CPE koriste za izradu cijevi za pitku vodu ili folija za oblaganje umjetnih jezera za akumuliranje vode za navodnjavanje ili rekreaciju, stabilizatori s toksičnim metalima zamijene netoksičnim stabilizatorskim sustavima. Istraživan je utjecaj Ca/Zn kompleksa na toplinsku razgradnju mješavina PVC/CPE različitog sastava. Upotrebljene su metode toplinske analize, diferencijalna pretražna kalorimetrija (DSC) i termogravimetrija (TG). Kalorimetrijska ispitivanja pokazala su da su sve istraživane mješavine PVC/CPE heterogene, a dodatak 1% Ca/Zn stabilizatora nema utjecaja na mješljivost komponenata mješavine. Dinamička termogravimetrijska razgradnja mješavina provedena je u temperaturnom području od 50 - 600oC u inertnoj atmosferi. Nestabilizirane i stabilizirane mješavine razgrađuju se kroz dva temeljna razgradna stupnja, pri čemu se prvi stupanj sastoji od dva. Za procjenu toplinske stabilnosti mješavina korištene su značajke termogravimetrijskih (TG) i derivativnih termogravimetrijskih (DTG) krivulja: temperatura početka razgradnje, maksimalna brzina razgradnje, temperatura i konverzija pri maksimalnoj brzini, gubitci mase na kraju prvog i drugog razgradnog stupnja. Na prvi temeljni stupanj razgradnje mješavina, gdje su osnovne razgradne reakcije dehidrokloriranje PVC-a i CPE-a, primjenjena je Kissingerova metoda za izračunavanje kinetičkih parametara. Prividna aktivacijska energija i predeksponencijalni faktor za dehidrokloriranje PVC-a u mješavina, bilo nestabiliziranim i stabiliziranim, pokazuju kompenzacijsku ovisnost. Djelovanjem stabilizatora mijenja se brzina razgradnje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
011002
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Nataša Stipanelov-Vrandečić
(autor)