Pregled bibliografske jedinice broj: 402270
Donjokredni amfiboliti iz metamorfne podloge lercolita na Kalniku
Donjokredni amfiboliti iz metamorfne podloge lercolita na Kalniku, 2007., diplomski rad, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 402270 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Donjokredni amfiboliti iz metamorfne podloge lercolita na Kalniku
(Lower Cretaceous amphibolites from lherzolite metamorphic sole (Kalnik Mt., Croatia))
Autori
Ignjatić, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
04.05
Godina
2007
Stranica
61
Mentor
Lugović, Boško ; Šegvić, Branimir
Ključne riječi
metamorfna podloga; amfiboliti; zalučni bazen; donja kreda; Kalnik
(metamorphic sole; amphibolites; back-arc basin; Lower Cretaceous; Kalnik Mt.)
Sažetak
Amfiboliti Kalničkog gorja dio su metamorfne podloge plaštnih lercolita. Ovim se radom po prvi put analiziraju i interpretiraju u tom smislu. Izravan kontakt peridotita i podinskih amfibolita vidi se u blizini planinarskog doma, ostale pojave odnose se na deberitna ležišta. Mikrosondom je analiziran kemijski sastav minerala u amfibolitima. Primarna parageneza najčešće sadrži tschermakit, pargasit ili magneziohornblendu i plagioklas iz reda oligoklasa do bitovnita uz akcesorne titanit i apatit. Temperatura ravnoteže primarnih amfibola i plagioklasa iznosi minimalno 520 °C pri tlaku od 0, 53 GPa. Viši stupanj metamorfoze zabilježen s 670 °C uz 0, 71 GPa u paragenezi s almandinsko-grosularnim granatom i diopsidom. Maksimalna temperatura ostaje nepoznata zbog širokog retrogradnog kelifitnog ruba oko granata. Retrogradna parageneza odgovara facijesu zelenih škriljavaca i sastoji se od albita, aktinolita, epidota-coisita, titanita i klorita. Na temelju kemijskog sastava amfibolita određenog metodama XRF i ICP-MS zaključeno je da su metamorfozom bile zahvaćene toleiitne gabroidne kumulatne stijene i ekstruzivne stijene, vjerojatno bazalti i doleriti odnosno dijabazi. Ekstruzivni protoliti pokazuju varijaciju relativnih koncentracija elemenata rijetkih zemalja usporedivu s današnjim bazaltima s oceanskih hrptova. U dijagramima normaliziranih koncentracija niza dijagnostičkih elemenata imaju koncentracijske minimume elemenata visokog ionskog potencijala tipične za stijene iz zone subdukcije. Zaključeno je da su protoliti kalničkim amfibolitima nastali u geotektonskom okolišu sličnom današnjim zalučnim bazenima. Sudeći po rezultatima određivanja starosti metodom K-Ar na čistom separatu primarnog amfibola metamorfna podloga nastala je u donjoj kredi pred 118 ± ; 8 Ma. Vruća oceanska kora metamorfozirana je kontaktnim dinamo-termalnim činom tijekom izdizanja lercolita u blizini hrpta u rubnom, zalučnom bazenu. Budući da su protoliti metamorfne podloge u dinaridskom ofiolitnom pojasu metamorfozirani prije približno 172 Ma, izgleda da je se rubni bazen protolita kalničkih amfibolita ne može korelirati s dinaridskim oceanskim segmentom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951126-3205 - Tektonomagmatska korelacija fragmentirane oceanske litosfere u Dinaridima (Mileusnić, Marta, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb