Pregled bibliografske jedinice broj: 401730
Prilog o Senju u 13. i 14. st. za uspona knezova Krčkih, načelnika i knezova Senjskih
Prilog o Senju u 13. i 14. st. za uspona knezova Krčkih, načelnika i knezova Senjskih // Senjski zbornik : prilozi za geografiju, etnologiju, gospodarstvo, povijest i kulturu, 34 (2007), 161-196 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 401730 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilog o Senju u 13. i 14. st. za uspona knezova Krčkih, načelnika i knezova Senjskih
(Supplement about Senj in the 13th and 14th century during the rise of the counts of Krk, governors and conts of Senj)
Autori
Strčić, Petar
Izvornik
Senjski zbornik : prilozi za geografiju, etnologiju, gospodarstvo, povijest i kulturu (0582-673X) 34
(2007);
161-196
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Senj; knezovi Krčki; Senjski itd.; 13. - 14. stoljeće
(Senj; Counts of Krk; Senj; 13th - 14th centuries)
Sažetak
Knezovi Krčki su se odmah po dolasku na Krk u prvoj pol. 12. stoljeća na tome otoku veoma dobro utemeljili. Kao mletački podanici već su potkraj toga stoljeća krenuli i preko morskoga kanala na susjedno kopno ostale Hrvatske te postali vazali i tamošnjega hrvatsko-ugarskoga kralja. Pri tome za stjecanje velikih posjeda u unutrašnjosti i uz istočnu obalu Jadrsnkoga mora (Modruš, Vinodol itd.) koriste stvarne i izmišljene poklone pojedinih monarha, njihove prave i falsificirane isprave kroz darovnice. Osobito su iskoristili vladareve tegobe u doba tatarsko/mongolske provale u Hrvatsku, u 13. stoljeću. Umiješali su se tada i u dinastijske borbe, pa su osobno sudjelovali i u dovođenju Anžuvinaca iz Napulja u Budim. Nezadrživi uspon svjedoči i "benevolentno" donošenje te priznanje određenih statutarnih prava svojim podložnicima - "Vinodolski zakon" (glagoljski) 1288., te "Senjski" (latinski) i "Krčki statut" (glagoljski) 1388. U tom vremenskom rasponu oni postižu i bansku/potkraljevsku vlast u dijelu tadašnje Hrvatske, srođuju se i s vladarskim europskim kućama, itd. Na putu toga uspona znatne, povremeno i presudne prednosti, imao je upravo obalni grad Senj, na križanju europsko-mediteranskih prometnica, pa je i ovaj na plodnomu usponu. Duže su ga držali templari, redovnici te vitezovi/ratnici Katoličke crkve, ali su ga Knezovi dobili, postali njegovi načelnici, pa feudalni gospodari/knezovi te prednosti, svesrdno iskoristili. Tako, Senj u doba Knezova konačno postaje jedna od najrazvijenijih luka na Jadranskome moru, kao glavno, još kraće sjecište prometnica između unutrašnjosti ostale Hrvatske te Mađarske i Europe, pa kopnene i morske veze s južnom hrvatskom obalom, s prekomorskim, Apeninskim poluotokom i drugim dijelovima Sredozemlja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1012647-2613 - Povijest zapadne Hrvatske (Istra, Kvarnersko primorje, Gorski kotar, Lika) (Strčić, Petar, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Petar Strčić
(autor)