Pregled bibliografske jedinice broj: 401568
Demogeografski aspekti ruralnih dijelova srednjodalmatinske Zagore
Demogeografski aspekti ruralnih dijelova srednjodalmatinske Zagore // Transformacija ruralnog područja u uvjetima tranzicije i integriranja u Europsku Uniju
Kupres, Bosna i Hercegovina, 2009. str. - (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 401568 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Demogeografski aspekti ruralnih dijelova srednjodalmatinske Zagore
(Demographic aspects of the rural areas of the Middle Dalmatian Hinterland)
Autori
Glamuzina, Martin ; Glamuzina, Nikola ; Šiljeg, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
ISBN
978-9958-9950-4-0
Skup
Transformacija ruralnog područja u uvjetima tranzicije i integriranja u Europsku Uniju
Mjesto i datum
Kupres, Bosna i Hercegovina, 07.05.2009. - 10.05.2009
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
stanovništvo ; demogeografska obilježja ; ruralna naselja ; srednjodalmatinska Zagora ; poljoprivreda
(population ; demographic characteristics ; rural settlements ; Middle Dalmatian Hinterland ; agriculture)
Sažetak
Rad se temelji na analizi demogeografskih obilježja ruralnih naselja srednjodalmatinske Zagore kroz usporedbu s naseljima gradskog tipa na istom području. Ruralna naselja promatrana su kroz tri manje geografske cjeline koje tvore srednjodalmatinsku Zagoru: Cetinsku, Imotsku i Vrgorsku krajinu. Pristup demogeografskoj problematici ruralnih područja baziran je na analizi odabranih pokazatelja biološke i ekonomske strukture, te biodinamičkih obilježja. Svrha i cilj istraživanja je utvrditi razlike između ruralnih i urbanih područja srednjodalmatinske Zagore u pogledu navedenih obilježja, definirati stupanj tih razlika, kao i uzročno-posljedične veze. Također su analizirani odabrani pokazatelji poljoprivrede kao temeljne djelatnosti ruralnih područja. Posebno je analiziran stupanj komercijalizacije poljoprivrede kao pokazatelj modernizacije i otklona od tradicionalne autarkične poljoprivrede. Metodološki pristup primijenjen u istraživanju temelji se na metodama izračunavanja pokazatelja demografske analize kao što su koeficijent starosti, indeks starenja i razne stope (stopa aktivnosti stanovništva, stopa aktivnosti žena i druge). Dobiveni su rezultati analizirani s geografskog gledišta uz naglasak na posljedice koje demografski razvoj ostavlja u ruralnim područjima. Rezultati pokazuju značajne razlike između ruralnih područja navedene tri cjeline srednjodalmatinske Zagore. Ono što je zajedničko za sve tri cjeline je starenje stanovništva u ruralnim krajevima. Promatrano po manjim cjelinama uočava se kako Cetinska krajina ipak ima donekle povoljnije demogeografske pokazatelje i raznolikiju poljoprivredu. S druge strane, Vrgorska krajina pokazuje zabrinjavajuće demografske trendove i slabiji stupanj komercijalizacije poljoprivrede.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191306-1373 - Prostor kao resurs turističkog razvoja Hrvatske (Curić, Zoran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu,
Sveučilište u Zadru