Pregled bibliografske jedinice broj: 401521
GEOKEMIJSKA ISTRAŽIVANJA MATIČNIH STIJENA U ZAPADNOM DIJELU SAVSKE DEPRESIJE
GEOKEMIJSKA ISTRAŽIVANJA MATIČNIH STIJENA U ZAPADNOM DIJELU SAVSKE DEPRESIJE, 2008., diplomski rad, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 401521 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
GEOKEMIJSKA ISTRAŽIVANJA MATIČNIH STIJENA U ZAPADNOM DIJELU SAVSKE DEPRESIJE
(ORGANOCHEMICAL RESEARCHES OF SOURCE ROCKS IN THE WESTERN PART OF SAVA DEPRESSION)
Autori
Babić, Silvije
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
01.02
Godina
2008
Stranica
86
Mentor
Saftić, Bruno
Ključne riječi
matična stijena; Rock Eval piroliza; kerogen; bitumen; zrelost; Savska depresija; Hrvatska
(source rock; Rock Eval pyrolysis; kerogen; bitumen; maturity; Sava depression; Croatia)
Sažetak
U ovom diplomskom radu je na temelju rezultata geokemijskih analiza obavljenih na jezgrama matičnih stijena iz 21 istražne bušotine ustanovljeno da povećane količine organske tvari sadrže lapori formacija Prečec i Prkos, na dubinama od 1270 do 3450 metara. Te matične stijene su badenske i donjopanonske starosti. Prosječan sadržaj organske tvari iznosi 1, 28 %, a prosječna vrijednost maksimalne temperature generiranja ugljikovodika 437°C, što znači da se matične stijene nalaze u zreloj, tj. katagenetskoj fazi pretvorbe. Kerogen je dominantno tipa II, a u manjoj mjeri i tipa I. Vrijednosti sadržaja slobodnih ugljikovodika su uglavnom veće od intervala 0, 1 do 0, 2 mg HC/g st što dokazuje migraciju ugljikovodika. Također su utvrđene i razlike u geokemijskim parametrima između formacija Prkos i Prečec jer su izmjerene vrijednosti Corg, S1, S2, Bit i Bit/Corg prosječno veće za formaciju Prečec. Na karti sadržaja ugljika iz organske tvari najveće vrijednosti Corg se nalaze u središnjem i južnom području istraživanja oko bušotina Prečec-3 i Okešinac-2. Na karti maksimalne temperature generiranja ugljikovodika uočljive su velike razlike na relativno malom području, koje bi se mogle interpretirati utjecajem tektonike. Pritom je moguće pretpostaviti postojanje rasjeda s pružanjem u smjeru sjeverozapad - jugoistok, na području između bušotina Oborovo-3 i Donja Jelenska-1, zbog toga što su u njima dobivene najveće vrijednosti Tmax, a također i vrlo male vrijednosti Corg. Na karti sadržaja bitumena najveće vrijednosti Bit su ustanovljene u središnjem i južnom području istraživanja oko bušotina Prečec-3 i Žutica-249 DU. Sve obrađene bušotine nalaze se zapadno, jugozapadno i zapadno od naftnog polja Kloštar, na kojem je korelacijom ustanovljeno da se nalaze stijene istih formacija koje se analizirane, pa se stoga u nedostatku drugih podataka rezultati ovih istraživanja mogu ekstrapolirati i na polje Kloštar.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951293-0237 - Stratigrafska i geomatematička istraživanja naftnogeoloških sustava u Hrvatskoj (Velić, Josipa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Bruno Saftić
(mentor)