Pregled bibliografske jedinice broj: 401368
Starije osobe kao stomatološki pacijenti
Starije osobe kao stomatološki pacijenti // Prvi mini simpozij iz gerontostomatologije / Klaić, Boris (ur.).
Zagreb: Stomatološka poliklinika Zagreb, 2008. str. 8-9 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 401368 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Starije osobe kao stomatološki pacijenti
(Elderly dental patients)
Autori
Ćatović, Adnan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Prvi mini simpozij iz gerontostomatologije
/ Klaić, Boris - Zagreb : Stomatološka poliklinika Zagreb, 2008, 8-9
ISBN
978-953-96026-2-6
Skup
Prvi mini simpozij iz gerontostomatologije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.12.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
stariji; gerontostomatologija; oralno zdravlje
(elderly. gerodontology; oral health)
Sažetak
Starenje je ireverzibilan i progresivan proces koji zahvaća sva živa bića.Promjene koje zahvaćaju sve organe i organske sustave u čovjeku uočljive su i na stomatognatom sustavu.Tvrda zubna tkiva mijenjaju boju i oblik, pulpa prolazi kroz regresijske promjene krvnih žila.Parodontna vlakanca zuba smanjuju nastajanje kolagena i elastičnost, a alveolarna kost prolazi kroz proces resorpcije bez apozicijskih promjena. Usne se naboravaju i upadaju, gingiva postaje glatka i suha, te se povećavaju masne naslage na jeziku.Starenje obilježava potpun ili djelomičan gubitak zuba, ovisno o nizu čimbenika.Smjrenice u stomatološkoj terapiji starijih osoba mogu se podijeliti u nekoliko stupnjeva: 1. stupanj koji obuhvaća hitnu stomatološku pomoć 2. stupanj obuhvaća održavanje i kontrolu postojećeg stanja, što znači da se na pacijentu izvode minimalni zahvati 3. stupanj ili rehabilitacijska terapija primjenjuje se na svim starijim osobama koje su zdravstveno sposobne podnijeti temeljitu terapiju od korekcije i liječenja stanja zuba i parodonta do izrade novih fiksnih i mobilnih protetskih radova. Stanje oralnog zdravlja u svake osobe pa tako i u starijih ovisno je o opće zdravstvenom stanju i obratno.Kod očuvanja i liječenja oralnog zdravlja starijih osoba multidisciplinarnost dolazi do punog izražaja u suradnji različitih specijalnosti iz opće medicine i stomatologije, pa je i razumljiva poruka na početku izvješća liječničkog društva o stanju oralnog zdravlja u Sjedinjenim Američkim Državama u 2000. godini, koja završava naglaskom na činjenici da se oralno zdravlje nebi smjelo promatrati odvojeno od opće zdravstvenog stanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650448-0957 - Biodinamika mastikatornog sustava, restorativni postupci, funkcija i estetika (Valentić-Peruzović, Melita, MZOS ) ( CroRIS)
065-0650448-0433 - Zubi,materijali i protetski radovi u adolescentnoj i gerontološkoj populaciji (Ćatović, Adnan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Adnan Ćatović
(autor)