Pregled bibliografske jedinice broj: 401139
Rapska akcentuacija nakon “ Osobina suvremene rapske akcentuacije” Mate Hraste iz 1955.
Rapska akcentuacija nakon “ Osobina suvremene rapske akcentuacije” Mate Hraste iz 1955. // Hrvatski dijalektološki zbornik, knjiga 15 / Menac-Mihalić, Mira ; Moguš, Milan ; Šimunović, Petar (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2009. str. 61-81 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 401139 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rapska akcentuacija nakon “ Osobina suvremene rapske akcentuacije” Mate Hraste iz 1955.
(Prosody of the Island of Rab after "Osobine suvremene rapske akcentuacije" by Mate Hraste from 1955.)
Autori
Lukežić, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatski dijalektološki zbornik, knjiga 15
/ Menac-Mihalić, Mira ; Moguš, Milan ; Šimunović, Petar - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2009, 61-81
ISBN
978-953-154-871-7
Skup
XI. međunarodni znanstveni skup o hrvatskim dijalektima
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.05.2008. - 17.05.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Mate Hraste; Marcel Kušar; čakavsko narječje; rapska akcentuacija
(Mate Hraste; Marcel Kušar; Čakavian dialect; prosody of the Island of Rab)
Sažetak
Mate Hraste je u članku "Osobine suvremene rapske akcentuacije" iznio svoje opservacije i razmišljanja o naglasnome sustavu u rapskim govorima, koju su pedesetih godina 20. stoljeća u odnosu na stanje prikazano u članku "Rapski dijalekat" Marcela Kušara iz 1894. zahvatili sljedeći inovacijski procesi: 1. u gradskome se govoru nakon gubitka zanaglasnih upravo gube i prednaglasne duljine ; taj je proces u jednim gramatičkim kategorijama završen a u drugima je još u tijeku što se očituje u alternantnim ostvarajima 2. u gradskome se govoru kratkosilazni akcent (") prenosi na slog sa starom dužinom u svim sklonivim riječima, a pokatkad u imenica taj isti akcent "često...prenosi na prethodni iskonski kratki slog bez izmjene...". Poticaj tim inovacijama M. Hraste vidi u štokavštini. Ishodište im locira "svakako... u govoru grada Raba", odakle se promjene šire u govore rapskih sela. Štoviše, "treba naglasiti, da su se te akcenatske promjene brže izvršile (a vrše se još i danas) nego na ijednom drugom dalmatinskom otoku koji je u istom položaju kao Rab." Ove su alarmantne opaske bile u podtekstu dvaju istraživanja rapskih govora sredinom osamdesetih godina 20. stoljeća, te u interpretaciji prikupljenih podataka radi konačne unutardijalekatne akcenatske klasifikacije rapskih mjesnih govora. Ovaj članak donosi te podatke i njihovu interpretaciju u korelaciji s Hrastinim podatcima i interpretacijom iz 1955.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-1012647-0900 - Prilozi za istraživanje čakavskih dijalekata na području zapadne Hrvatske (Vranić, Silvana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Iva Lukežić
(autor)