Pregled bibliografske jedinice broj: 401079
Držić i Vetranović: suhi javor i Dugi Nos
Držić i Vetranović: suhi javor i Dugi Nos // Nazbilj i nahvao: etičke suprotnosti u hrvatskoj književnosti i kazalištu od Marina Držića do naših dana ; u čast 500-obljetnice rođenja Marina Držića / Batušić, Nikola i dr. (ur.).
Zagreb : Split: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) ; Književni krug Split, 2009. str. 152-173 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 401079 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Držić i Vetranović: suhi javor i Dugi Nos
(Držić and Vetranović: suhi javor (literally: Dry Maple) and Dugi Nos (literaly: Long Nose))
Autori
Grmača, Dolores
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Nazbilj i nahvao: etičke suprotnosti u hrvatskoj književnosti i kazalištu od Marina Držića do naših dana ; u čast 500-obljetnice rođenja Marina Držića
/ Batušić, Nikola i dr. - Zagreb : Split : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) ; Književni krug Split, 2009, 152-173
ISBN
978-953-154-870-0
Skup
Dani hvarskog kazališta
Mjesto i datum
Hvar, Hrvatska, 07.05.2008. - 10.05.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Marin Držić; Mavro Vetranović; ” Pelegrin”; mundus inversus; aurea aetas
Sažetak
U radu se razmatraju poveznice između iskaza suhoga javora u epu Pelegrin Mavra Vetranovića i prvoga prologa komediji Dundo Maroje koji govori Negromant Dugi Nos Marina Držića i to kao osobit svjedok povezanosti i druženja kroz književnost ove dvojice dubrovačkih autora. Ponajprije se uspostavlja mjesto u kanonu hrvatske književne historiografije navedena dva teksta. Suprotstavljanjem i uspoređivanjem govora suhoga javora i Dugoga Nosa detektira se cijeli niz zajedničkih poetičkih elemenata utemeljenih uglavnom na nizu etičkih suprotnosti: dominantne antiteze (nazbilj – nahvao, mudrost – ludost), topos mundus inversus, mit o aurea aetas, motiv lakomosti. U tako definiranom kritičkom prostoru zajedničkih značenjskih slojeva više se saznaje o identitetu suhoga javora te rad nastoji argumentirati tezu kako je riječ o personifikaciji Marina Držića. Time se otvaraju nova moguća čitanja Pelegrina koja nude relacije s konkretnim povijesnim osobama i upisanost etičko- moralne i političke alegorije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301070-1057 - Oniričko kao poetološki i antropološki problem (Fališevac, Dunja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Dolores Grmača
(autor)