Pregled bibliografske jedinice broj: 400627
Percepcija podržavajućih odnosa roditelja kao odrednica optimizma i zadovoljstva životom adolescenata
Percepcija podržavajućih odnosa roditelja kao odrednica optimizma i zadovoljstva životom adolescenata // XVI. Dani psihologije u Zadru: Sažetci radova / Vulić-Prtorić, Anita ; Ćubela Adorić, Vera ; Proroković, Ana ; Sorić, Izabela ; Valerjev, Pavle (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2008. str. 41-41 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 400627 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Percepcija podržavajućih odnosa roditelja kao odrednica optimizma i zadovoljstva životom adolescenata
(Perception of supporting relationships with parents as determinant of optimism and life satisfaction among adolescents)
Autori
Bezinović, Petar ; Buško, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVI. Dani psihologije u Zadru: Sažetci radova
/ Vulić-Prtorić, Anita ; Ćubela Adorić, Vera ; Proroković, Ana ; Sorić, Izabela ; Valerjev, Pavle - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2008, 41-41
ISBN
978-953-7237-34-9
Skup
XVI. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 29.05.2008. - 31.05.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
percipirana podrška roditelja; optimizam; zadovoljstvo životom; adolescenti
(perceived parental support; optimism; life satisfaction; adolescents)
Sažetak
Ispitani su odnosi između mjera optimizma i općeg zadovoljstva životom adolescenata s pokazateljima percipiranog odnosa s roditeljima, i to posebno odnosa s ocem i s majkom. U radu se polazi od pretpostavke da iskustva pozitivnih, podržavajućih odnosa roditelja mogu pridonijeti pozitivnim životnim očekivanjima i zadovoljstvu vlastitim životom adolescenata. Ispitivanje je provedeno na uzroku od 2, 482 djevojke i 2, 145 mladića, ukupno 4, 627 učenika srednjih škola iz četiri hrvatske županije. Primijenjena je hrvatske prilagodba LOT ljestvice optimizma (The Life Orientation Test ; Scheier i Carver, 1985) i ljestvica zadovoljstva životom (Bezinović, 1988). Odnosi s majkom i s ocem ispitani su ljestvicom percepcije roditeljskih odnosa (Bezinović i Smojver Ažić, 2000). Eksploratornim i konfirmatornim faktorskim postupcima provjerena je invarijantnost strukture upotrebljenih varijabli percipiranih odnosa s roditeljima s obzirom na spol djece i spol roditelja. Višesmjernim analizama varijance ispitana je uloga spola, razine percipirane podrške roditelja (ispodprosječna i iznadprosječna) i razine različitosti (diskrepancije) podrške od strane majke i oca (podjednaka podrška, veća podrška majke i veća podrška oca) u varijabilititu korištenih kriterija. Rezultati upućuju na najsnažniji efekt razine percipirane podrške roditelja, ali i na značajne efekte spola i diskrepancije odnosa roditelja na optimizam i zadovoljstvo životom adolescenata. Utvrđeni značajni interakcijski efekti upućuju na nelinearne odnose i različito značenje percipiranih odnosa s ocem i majkom za optimizam i životno zadovoljstvo djevojaka i mladića.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301683-1402 - Mjerenje latentnih psiholoških svojstava: Dispozicije i procesi ličnosti (Buško, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb